23 Դեկտեմբեր 2010 - 13:53 AMT
«Ակնկալիքները ԱՄՆ Կոնգրեսից ու անձամբ Նենսի Փելոսիից շատ էին, սակայն, ավաղ, չարդարացան: Փելոսին կարող էր ավարտել իր անձնական կարիերան, մնալով ամերիկացիների հիշողության մեջ որպես մի մարդ, որը քվեարկության դրեց Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը: Սակայն, դա տեղի չունեցավ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Արտակ Շաքարյանը:
Սակայն, ըստ նրա, չկայացած քվեարկությունը մեծ նշանակություն չուներ հայերի համար: «Դեկտեմբերի 22-ը չի կարելի պարտություն համարել հայերի համար, ինչպես և մարտի 4-ը, երբ բանաձևն հավանության արժանացավ կոմիտեում, հաղթանակ չդարձավ: Պետք է պարզ լինի, որ այժմ ԱՄՆ-ի գլխավոր հոգսը Աֆղանստանն է: Իսկ Թուրքիան ու Ադրբեջանը զորքերի ու տեխնիկայի տեղափոխման կարևոր ուղիներ են: Մնացած բոլոր հարցերը ուղղակի չեն քննարկվում: Կա ևս մեկ հանգամանք. Հանրապետական կուսակցությունը, որը մեծամասնություն է կազմում Ներկայացուցիչների պալատում, հիմնականում կազմված է ռազմական բիզնես վերնախավի ներկայացուցիչներից: Ճիշտ է, մինչև 2015թ. ԱՄՆ-ն որոշակի քայլեր կձեռնարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար»,-ասել է Շաքարյանը:

23 December 2010 - 13:53 AMT
Turkologist Artak Shakaryan said that there had been great expectations from the U.S. Congress and Nancy Pelosi, however, they have not justified.
“Pelosi could complete her career and be best remembered by Americans for putting the Armenian Genocide Resolution to vote. However, it has not happened,” Shakaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Nevertheless, according to him, the event is not of great importance for Armenians.
“December 22 was not a defeat for Armenians, likewise March 4, the day when H. Res. 252 was adopted, was not a victory. It is evident that currently Afghanistan is the main concern for the U.S., while Turkey and Azerbaijan are key transit ways for military power projection. All the other matters are not considered. There is another circumstance – the Republican Party, which makes majority in the House of Representatives, mainly consists of representatives of the military business-elite. However, the U.S. will take certain actions for the Armenian Genocide recognition by 2015,” the expert said.