23 Դեկտեմբեր 2010 - 14:10 AMT
«Մենք դատապարտում ենք ամեն մի բռնություն: Շատ ցավալի է տեսնել այն ամենը, ինչ կատարվում է Մոսկվայում»,- դեկտեմբերի 23-ին տարեվերջյան մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը` մեկնաբանելով վերջին շաբաթներին Մոսկվայում տեղ գտած ազգայնականության պոռթկումները:
Նա նաև վստահություն հայտնեց, որ Ռուսաստանի իշխանությունները կկարողանան կանխել բռնությունները: Վերջին իրադարձությունները չպետք է ազդեն հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների և զարգացումների վրա: Նախարարի կարծարծիքով` աստիճանաբար մարում են դրսևորվող ազգայնական երևույթները:
«Ինչպես նշեցին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ու ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը, Ռուսաստանը բազմազգ արմատով պետություն է և որևէ մեկինը չէ: Այն նաև այն ազգերինն է, ովքեր այնտեղ ապրում են: Այդ թվում նաև հայերը: Ես չեզոքության և հանդարտության կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին: Մենք անելիք չունենք միանալու ազգայնական որևէ ծայրահեղականների»,- հորդորեց Հրանուշ Հակոբյանը:

At December 23 news conference in Yerevan, Armenian Diaspora Minister Hranush Hakobyan spoke about recent outbreaks of nationalism and violence in Moscow.
“We’re very distressed over the recent events in Moscow and hope for Russian government to prevent further outbreaks of violence. The events in question must not affect friendly relations between Armenia and Russia,” she stressed.
“As Russian President and Prime Minister, Dmitry Medvedev and Vladimir Putin stated, Russia is a multicultural country. National minorities living in Russia, including Armenians, are rightful residents of the country. I call on all Armenians to demonstrate neutral and calm attitude. We have nothing in common with nationalists,” Ms. Hakobyan said.