23 Դեկտեմբեր 2010 - 14:10 AMT
«Մենք դատապարտում ենք ամեն մի բռնություն: Շատ ցավալի է տեսնել այն ամենը, ինչ կատարվում է Մոսկվայում»,- դեկտեմբերի 23-ին տարեվերջյան մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը` մեկնաբանելով վերջին շաբաթներին Մոսկվայում տեղ գտած ազգայնականության պոռթկումները:
Նա նաև վստահություն հայտնեց, որ Ռուսաստանի իշխանությունները կկարողանան կանխել բռնությունները: Վերջին իրադարձությունները չպետք է ազդեն հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների և զարգացումների վրա: Նախարարի կարծարծիքով` աստիճանաբար մարում են դրսևորվող ազգայնական երևույթները:
«Ինչպես նշեցին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ու ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը, Ռուսաստանը բազմազգ արմատով պետություն է և որևէ մեկինը չէ: Այն նաև այն ազգերինն է, ովքեր այնտեղ ապրում են: Այդ թվում նաև հայերը: Ես չեզոքության և հանդարտության կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին: Մենք անելիք չունենք միանալու ազգայնական որևէ ծայրահեղականների»,- հորդորեց Հրանուշ Հակոբյանը:

“Мы осуждаем любое насилие. Очень больно видеть – что происходит в Москве”, – 23-го декабря в ходе пресс-конференции отметила министр диаспоры РА Грануш Акопян, комментируя всплеск национализма в Москве за последние недели.
Она также выразила уверенность в том, что российское правительство сможет предотвратить проявления насилия. Последние события не должны отразиться на армяно-российских дружественных отношениях и на их развитии. По мнению министра, в последнее время постепенно сокращаются проявления национализма.
“Как отметили глава России Дмитрий Медведев и премьер-министр РФ Владимир Путин, Россия мультикультурное государство и не является чей-то собственностью. Национальные меньшинства, проживающие в России, являются полноправными жителями страны. В том числе и армяне. Я призываю всех армян проявить нейтралитет и спокойствие. У нас нет ничего общего с националистами”, – сказала Грануш Акопян.