23 Դեկտեմբեր 2010 - 14:46 AMT
ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանն այսօր Հանրապետության ղեկավարին զեկուցել է Հանձնաժողովի գործունեության 2010թ. աշխատանքային ծրագրի կատարման վիճակի մասին, ներկայացրել առկա հիմնահարցերն ու 2011թ. հունվարին Հանձնաժողովի հերթական նիստում քննարկվելիք օրակարգային հարցերը, որոնք կնախանշեն տարվա ընթացքում Հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու ակնկալվող արդյունքները: Նախագահին ներկայացվել է նաև Սևանա լճի էկոհամակարգի և ջրաբանական մոնիտորինգի ծրագիրը հաստատելու վերաբերյալ հարցը: Ծրագրով առաջարկվում է ստեղծել մոնիտորինգային դիտարկումների և գնահատումների նոր համակարգ և մոնիտորինգային տեղեկատվական բանկ:
Վլադիմիր Մովսիսյանի հավաստմամբ, 2010թ. աշխատանքային ծրագիրը կատարվել է ամբողջությամբ և սահմանված ժամկետներում: Նախատեսված միջոցառումները հիմնականում ուղղված են եղել ջրի մակարդակի բարձրացմանը, ջրի մաքրության ապահովմանը և էկոհամակարգերի ու կենսաբազմազանության վերականգնմանը:
Նախագահը մի շարք հանձնարարություններ է տվել Հանձնաժողովին` ուղղված առաջին հերթին ափամաքրման աշխատանքներն արագ տեմպերով իրականացնելուն, որպեսզի հետագայում ջրի բարձրացմանը զուգահեռ մաքրման հետ կապված նոր խնդիրներ չառաջանան: Ընդգծվել է, որ եկող տարվա ընթացքում Սևանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի գործունեությունը հիմնականում ուղղված է լինելու լճի ջրի մաքրության խնդիրների լուծմանը:

Председатель комиссии по проблемам озера Севан при президенте РА Владимир Мовсeсян доложил главе Армении о ходе выполнения программ комиссии в 2010 году. Мовсесян представил существующие проблемы, а также вопросы повестки рабочей программы на 2011 год. Сержу Саргсяну был представлен вопрос подтверждения программы по мониторингу экосистемы и водной среды озера Севан. По этой программе предлагается создать новую систему мониторинговых наблюдений и оценок, а также информационного банка.
По словам Мовсесяна, рабочая программа 2010 года была выполнена полностью и в установленных сроках. Предусмотренные мероприятия были в основном направлены на повышение уровня воды озера, обеспечение чистоты воды, а также на восстановление экосистемы и биоразнообразия озера.
Президент поручил комиссии в первую очередь осуществить работу по очистке. Было подчеркнуто, что в 2011 году деятельность комиссии в основном будет направлена на решение проблем очистки воды озера, сообщает пресс-служба президента Армении.