24 Դեկտեմբեր 2010 - 10:50 AMT
«Արգումենտի նեդելի»-ն տեղեկատվություն է հրապարակել այն մասին, որ, դատելով Մոսկվայի դիվանագիտական շրջանների խոսակցություններից, ԱՄՆ վարչակազմն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ղարաբաղյան հակամարտության լուծման քարտ բլանշ է տվել:
«Վաշինգտոնը չի խոչընդոտի հարցի ուժային լուծմանը: Բայց այդ դեպքում ամեն ինչ պետք է արագ կատարվի: Այնպես, ինչպես ժամանակին Խորվաթիան լուծեց Սերբական Կրաինայի խնդիրը և ինչպես Վրաստանը փորձեց հաղթել Հարավային Օսեթիայի հետ պատերազմում: Դրա փոխարեն, ԱՄՆ վարչակազմը կխնդրի Ալիևին իրեն տրամադրել Ադրբեջանի տարածքը որպես Իրանի դեմ հարթակ օգտագործելու համար: Սկզբից հետախուզություն և հատուկ օպերացիաներ իրականացնելու համար, իսկ հետո` լայնածավալ ռազմական օպերացիայի»,- ասվում է հրատարակության մեջ:
Պատերազմի սպառնալիքը բավական հռետորության մի տեսակ է, որը հորդում է Ադրբեջանից հաճախ և պարբերաբար: Այդպես է մեկնաբանել հրապարակված տեղեկատվությունը Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում: «Հռետորությունն ունի ներքաղաքական նշանակություն, բայց ունի նաև արտաքին նշանակություն Ադրբեջանի համար: Պատերազմ սկսելու պլանների հետ այն ոչ մի կապ չունի: Ինչ վերաբերվում է ԱՄՆ-ին, ապա չեմ կարծում, որ պատերազմի քարտ բլանշի դեպքում իրավիճակն ինչ-որ տեսքով հնարավոր է: Այլ բան է, որ նման հայտարարություններ եղել են և կլինեն»,- ասել է Իսկանդարյանը:

24 Декабрь 2010 - 10:50 AMT
"Аргументы недели" опубликовало информацию о том, что, судя по разговорам в дипломатических кругах Москвы, администрация США дала президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву карт-бланш на решение нагорно-карабахской проблемы.
"Вашингтон не будет препятствовать силовому решению вопроса. Но в этом случае все должно быть сделано очень быстро. Так, как в свое время Хорватия решила проблему с Сербской Краиной и как пыталась победить в конфликте с Южной Осетией Грузия. Взамен администрация США попросит у Алиева права на использование территории Азербайджана в качестве «плацдарма» против Ирана. Сначала для ведения разведки и спецопераций, а затем для масштабной военной операции", – отмечает издание.
Угрозы войны – это достаточно инструментальная риторика, которая льется из Азербайджана часто и периодически, как минимум в течение последних нескольких лет. Так прокомментировал опубликованную информацию директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. « Риторика эта имеет внутриполитическое назначение, но и некоторое внешнее значение для Азербайджана. Собственно к планам развязывания войны она не имеет никакого отношения. Что же касается США, то я не думаю, что ситуация с карт-бланш на войну вообще в каком бы то ни было виде возможна. Другое дело, что такого рода заявления были и будут», – сказал Искандарян.