2010 թվականը չի կարելի նվաճումների տարի համարել: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը: Ըստ նրա, առկա խնդիրների լուծման գործում առաջընթաց չի գրանցվել: Նա նշել է նաև, որ աճում է արտագաղթը: «Ընթացիկ տարվա ինը ամսվա ընթացքում շուրջ 65 000 հայեր են լքել երկիրը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ երկրի բնակիչների շուրջ 40 տոկոսը ցանկանում է լքել Հայաստանը: Նա նշել է, որ հաջողություններ չեն արձանագրվել նաև արտաքին քաղաքականության ոլորոտւմ:
Անդրադառնալով կադրային փոփոխություններին՝ Դեմիրճյանն ասել է, որ առանձին փոփոխությունները ոչինչ չեն տա: «Հարկավոր է անցկացնել անկախ ու արդար ընտրություններ»,-ասել է նա՝ նշելով, որ ընդդիմությունը բազմիցս է հայտարարություններով հանդես եկել այդ առնչությամբ:
Ստեփան Դեմիրճյանն ասել է, որ բոլոր ընդդիմադիր կուսակցություններից ամենակազմակերպվածը Հայ ազգային կոնգրեսն է: Ըստ նրա, հայ ժողովուրդը իր հույսերը կապում է այդ դաշինքի հետ:

2010 год нельзя считать годом достижений. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Народной партии Армении Степан Демирчян. По его словам, в вопросе решения существующих проблем страны не было зафиксировано какого-либо прогресса. Он также заметил, что растет поток миграции из страны. «В течение девяти месяцев текущего года около 65 000 армян покинуло Армению», – отметил он, добавив, что еще 40% жителей РА желает покинуть страну. Демирчян также заметил, что в Армении увеличилось число бедных людей. По его словам, на сегодняшний день их число доходит до миллиона.
Обращаясь к внешней политике страны, Степан Демирчян сказал, что и в данном вопросе не было зафиксировано каких-либо успехов. В этом контексте он обратился к процессу урегулирования карабахского конфликта, сказав, что в течение последних лет рядом международных организаций принимались резолюции, которые не отвечают интересам Армении. Он также отметил необходимость вернуть Арцах в переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта.