24 Դեկտեմբեր 2010 - 12:03 AMT
Դեկտեմբերի 24-ին Երևանի Կոմիտասի անվան զբոսայգում՝ նորակառույց դելֆինարիումի դիմաց տեղի կունենա բողոքի ակցիա Հայաստանում դելֆինների շահագործման դեմ:
Ըստ «Էկո դաշինք» ՀԿ նախագահ Սիլվա Ադամյանի, չնայած գործադրված ջանքերին՝ դելֆինարիումն արդեն կառուցվել է: «Մենք երկու նամակ ենք հղել քաղաքապետարան՝ մեկը նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանին, մյուսը՝ փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, սակայն պատասխան չենք ստացել: Երեք նամակ է ուղարկվել բնապահպանության նախարարություն, որտեղից մենք մեկ պատասխան ենք ստացել, որտեղ ասվում է, որ ոչ ոք նրանց չի դիմել շրջակա միջավայրի փորձաքննության հարցով»,-ասել է նա:
Իր հերթին Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանն ասել է, որ «դելֆինների շահագործումը վնասակար է ինչպես այցելուների, այնպես էլ այն երեխաների համար, ովքեր, իբր, պետք է այնտեղ բուժվեն»: «Անազատության մեջ գտնվող դելֆինների մոտ սթրեսի պատճառով շեղումներ են գրանցվում վարքագծում, ինչը մարդու հանդեպ ագրեսիայի պատճառ կարող է հանդիսանալ: Իսկ դելֆինարիումի սեփականատերերը հայտարարում են հիվանդ երեխաների համար դելֆինոթերապիայի մասին, այն դեպքում, երբ նման պայմաններում լողը դելֆինների հետ կարող է մահացու վտանգավոր լինել»,-ասել է նա: Ըստ նրա, գործարարները, ելնելով իրենց շահերից, նույնիսկ չեն մտածում դրա մասին: «Մենք մեր խնդիրն ենք համարում իրազեկել հանրությանը և կոչ անել թույլ չտալ դելֆինների շահագործում«»,-ասել է Ռ.Խաչատրյանը:
Իր հերթին «Էկոդար» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հրայր Սվազյանը նշել է, որ անհրաժեշտության դեպքում կփակվի մուտքը դեպի դելֆինարիում:
Դելֆիններին որսալու և տեղափոխելու ընթացքում նրանց 70 տոկոսը մահանում է: Անազատության մեջ ամենաինտելեկտուալ կաթնասունների կյանքը զգալիորեն կրճատվում է՝ մոտ 50 տոկոսը մահվան է դատապարտված առաջին 2-3 ամիսներին, մյուսների գոյությունը մշտական սթրեսի մեջ է ընթանում, ինչը հանգեցնում է ագրեսիվ վարքի: Սխալ խնամքի պատճառով կենդանիները վտանգավոր ինֆեկցիոն հիվանդություններ են ստանում, որոնք ջրի միջոցով փոխանցվում են մարդուն:

24 Декабрь 2010 - 12:03 AMT
В Ереване 24 декабря в парке имени Комитаса, напротив вновь построенного дельфинария, состоится акция протеста против эксплуатации данного объекта в Армении.
По словам председателя общественной организации “Эко дашинк” Сильвы Адамян, несмотря на многочисленные усилия, дельфинарий все же построили. “Мы отправили два письма в мэрию: одно – экс-мэру Гагику Бегларяну, другое – вице-мэру Тарону Маркаряну, однако никакого ответа не получили. Три письма было отправлено в Министерство охраны природы, но мы получили всего один ответ, в котором говорится о том, что никто не обращался к ним для того, чтобы провести экспертизу окружающей среды”, – сказала она.
В свою очередь директор Фонда по охране дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян сообщил, что “эксплуатация дельфинария опасна для посетителей и для детей, которым, якобы, предстоит лечение в нем”. “У дельфинов, находящихся в неволе, в результате стресса нарушается поведение, что приводит к агрессии по отношению к человеку. В таком случае они запросто могут напасть на человека. А владельцы дельфинария умудрились объявить о дельфинотерапии для больных детей, в то время как плавание с дельфинами в подобных условиях может быть смертельно опасным”, – отметил он. По его словам, бизнесмены из-за своих меркантильных интересов даже не задумываются об этом. “Мы считаем своей задачей осведомить общество и призвать его не допустить эксплуатацию дельфинария”, – подчеркнул Р. Хачатрян.
Со своей стороны председатель природоохранной общественной организации “Экодар” Грайр Савзян заметил, что при необходимости даже будет закрыт вход в дельфинарий.
При ловле и транспортировке дельфинов около 70% из них погибает. В неволе жизнь самых интеллектуальных млекопитающих в мире значительно сокращается: около 50% погибают в течение 2-3 месяцев, остальные живут в постоянном стрессе, что приводит к агрессии в поведении. В результате неправильного ухода животные приобретают опасные инфекционные заболевания, которые передаются человеку через воду.