«Մեզ այդպես էլ չհաջողվեց պարզել, թե ով է Երևանի դելֆինարիումի սեփականատերը և ինչպես է կատարվել ծովային կենդանիների տեղափոխումը Հայաստան»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Էկոդաշինք» ՀԿ-ի նախագահ Սիլվա Ադամյանը: Ըստ նրա, ներկրումը պետք է կատարված լինի կամ Վրաստանի, կամ Իրանի տարածքով: «Մաքսավորները ժխտում են այդ փաստը, և անհասկանալի է, թե ինչպես են կենադնիները հայտնվել Հայաստանում: Այս ամենից տեսանելի է, որ դա շահավետ է որոշ անձանց համար, որոնք շահից բացի ոչինչ չեն տեսնում»,-ասել է նա:
Ըստ «Pro Paws» ՀԿ-ի նախագահ Էլսիկ Ազիզյանի, այս պահին Ուկրաինայում հետաքննություն է սկսվել «Ներում» ընկերության հանդեպ, որը դելֆիններ է ներկրել Հայաստան:
Երևանի դելֆինարիումի շինարարությունն իրականացրել է ուկրաինական «Ներում» ընկերությունը: Օդեսայից Երևան է բերվել 4 դելֆին, 2 ծովակատու: Հայաստանում այս պահի դրությամբ կազմավորվում է Դելֆինների պաշտպանության խումբ:
Վերջերս Խորվաթիայում արգելվեցին դելֆինարիումները: Փակվում են դրանք նաև Անգլիայում, նաև ԱՄՆ որոշ նահանգներում:

24 Декабрь 2010 - 15:20 AMT
“Нам так и не удалось выяснить, кто является владельцем дельфинария в Ереване и каким образом был осуществлен ввоз морских млекопитающих, в частности, дельфинов”, – сказала на пресс-конференции в Ереване председатель общественной организации “Эко дашинк” Сильва Адамян. По ее словам, ввоз должен был осуществляться либо через Грузию, либо через Иран. “Таможенники отрицают факт ввоза, и каким образом животные оказались у нас, совершенно непонятно. Из всего этого следует, что подобные действия просто выгодны определенным лицам, которых кроме своей выгоды больше ничего не волнует”, – отметила она.
По словам председателя общественной организации «Pro Paws»Эльсик Азизян, в данный момент в Украине ведется следствие против компании «Нерум» по факту ввоза дельфинов в Армению.
Строительство ереванского дельфинария осуществляет украинская компания «Нерум». Из Одессы в Ереван доставлены четыре дельфина, два морских котика и один морской лев. В Армении на данный момент формируется Группа по защите дельфинов.
В Хорватии недавно дельфинарии были запрещены официально. Закрываются они и в Англии, а также в некоторых штатах Америки.