27 Դեկտեմբեր 2010 - 13:20 AMT
Դիզայներները խորհուրդ են տալիս նորաձևության հետևորդներին 2011-ին նախապատվությունը տալ մեղմ գույներին
«2011թ. արևելյան օրացույցով մետաղյա Ճագարի տարի է: Ուստի, եկող տարի ակտուալ կլինեն մեղմ գույները, ինչպես նաև փայլուն երանգները՝ սպիտակը, արծաթագույնը, բաց մոխրագույնը, ոսկեգույնն ու կարմիրի երանգները: Իսկ սևը, լինելով ունիվերսալ գույն, միշտ լավ է նայվում: Նորաձև կլինեն ասեղնագործությամբ, քարերով զարդարված զգեստները»,-դեկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Նորաձևության հայկական խորհուրդի անդամ, մոդելավորող, դիզայներ Լիլիթ Մարգարյանը:
Ըստ նրա, տգեղ կամ ոչ նորաձև գույներ չեն լինում: «Մենք, դիզայներներս, ուղղակի ստեղծում ենք գույների տարբեր համադրություններ և առաջարկում ենք դրանք, ընտրությունը սպառողինն է»,-ասել է Մարգարյանը:
Նա նշել է, որ 2011թ. նորաձևությունը բազմաթիվ տարրերում կկրկնի 2010թ. նորաձևությունը: «Հաջորդ տարի շատ նորաձև կլինեն շիֆոնը, թավիշը, վելվետը, ինչպես նաև մորթիները: Հատկապես նորաձև կլինեն անհամատեղելի կտորների համադրությունները: Բիժուտերիան և զարդերը պետք է անպայման փայլուն լինեն»,-ասել է փորձագետը:
«Նորաձև կլինեն երկրաչափական, ասիմետրիկ ձևերը, բաց ուսով զգեստները (ինչը նորաձև էր նաև 2010թ.): Աքսեսուրաներում ողջունելի են ձեռնոցները, հատկապես, երկար, մինչև արմունկը (ավելի բարձր) հասնող ձեռնոցները: Կոշիկը կարող է լինել բարձրակրունկ կամ պլատֆորմի վրա»,-ասել է նա: Անդրադառնալով սանրվածքին՝ դիզայները հավելել է, որ 2011թ. ողջունելի կլինեն հասարակ, պարզ սանրվածքները:

“2011 год по восточному календарю – год металлического Кролика. В связи с этим в этом году очень актуальны пастельные, блестящие тона: серебристый, белый, светлые тона серого, золотого, кораллового. А черный, будучи универсальным цветом, естественно, всегда смотрится очень хорошо. Очень стильно будут смотреться платья с вышивками, стразами”, – сказала 27 декабря на пресс-конференции в Ереване член Армянского совета моды, модельер, дизайнер Лилит Маркарян.
По ее словам, немодных или некрасивых цветов не бывает. “Мы, дизайнеры, просто придумываем различные сочетания и предлагаем их, выбор же остается за потребителем”, – подчеркнула Л. Маркарян.
Она отметила, что мода 2011 года во многом будет повторять моду 2010-ого. “Очень актуальны в следующем году будут такие ткани, как шифон, велюр, вельвет, жаккард, а также меха. Особенно стильно будет смотреться сочетание несочетаемых тканей. Бижутерия и украшения должны обязательно быть блестящими”, – сказала эксперт.
“Модны геометрические, ассиметричные формы, также одежда с открытым плечом (мода, которая переходит из 2010 года). В аксессуарах приветствуются перчатки, в особенности те, которые доходят до локтей и выше. Обувь может быть на высоком каблуке или на платформе”, – подчеркнула она. В связи с прическами дизайнер добавила, что в 2011 году приветствуются простые, скромные прически без излишеств.