27 Դեկտեմբեր 2010 - 14:43 AMT
«Հայ աղջիկներն ու կանայք շատ գեղեցիկ, խնամված ու նորաձև են: Կարելի է ասել, որ Աստված նրանց ճաշակի զգացողություն է շնորհել: Իսկ եթե ինչ-որ տեղ դա այդպես չէ, ապա, դեպքերի մեծ մասամբ դա տեղի է ունենում ոչ թե կանանց, այլ հայկական շուկայի մեղքով, որը հաճախ է մեզ թելադրում, թե ինչ հագնել: Սակայն հայուհիները ցանկացած պայմաններում փորձում են հետևել իրենց»,- դեկտեմբերի 27-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Նորաձևության հայկական խորհրդի անդամ, մոդելավորող, դիզայներ Լիլիթ Մարգարյանը:
Անցնող տարվա նորաձևության միտումների կապակցությամբ փորձագետը նշեց, որ հայ կանանց կյանքում նորաձևության յուրօրինակ հեղափոխություն դարձան կոկտեյլի շրջազգեստները: «2010 թվականի նորաձևությունն ավելի շատ անդրադարձավ աղջիկների վրա, քանի որ լայն տարածում գտան կոկտեյլի շրջազգեստները, որոնք շատ գեղեցիկ ու միևնույն ժամանակ պրակտիկ են: Այդ զգեստները մեր կանանց ավելի գրավիչ դարձրեցին»,- ընդգծեց նա:

“Армянские девушки и женщины очень красивые, ухоженные и модные. Можно сказать, что Бог одарил нас чувством вкуса. А если где-то это и не так, то, в большинстве случаев, это происходит не по вине самих женщин, а по вине армянского рынка, который часто диктует нам, как одеваться. Однако армянки в любых условиях стараются следить за собой”, – сказала 27 декабря на пресс-конференции в Ереване член Армянского совета моды, модельер, дизайнер Лилит Маркарян.
В связи с модными тенденциями уходящего года эксперт отметила, что своеобразной революцией в жизни армянских женщин стали коктейльные платья. “Мода 2010 года больше отразилась на девушках, поскольку широкой популярностью начали пользоваться коктейльные платья, которые очень красивые и в то же время практичные. Они сделали наших женщин еще более привлекательными”, – подчеркнула она.