«2010 թվականի համար ես չեմ կարող և չեմ առանձնացնի որևէ մի իրադարձություն: Ես ավելի շուտ կընդգծեմ այն խիստ բացասական միտումը, որը ներկայումս առկա է Հայաստանի քաղաքականության մեջ, որը կարելի է բնութագրել որպես հայոց ազգային շահերի մեծածախ ուրացում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է պատմաբան և դիվանագետ, Մոդուս վիվենդի կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը: Նրա խոսքով` տարին սկսվեց հայ-թուրքական արձանագրությունների քննարկումների քաղաքական մշուշի ներքո: «Այժմ պարզ է, որ բոլոր ակնկալիքները խարսխված էին քաղաքական սխալ հաշվարկների վրա: Այդ պատճառով ներկայումս Թուրքիան լիովին միջամուխ է մեր տարածաշրջանի գործերին, որը հանգեցրել է պատերազմի ավելի մեծ հավանականության: Ես չգիտեմ, թե ով պիտի պատասխան տա նման հետևանքի համար»,- ասել է Պապյանը:
Նա նշել է, որ անցնող տարվա վերջին արդյունքը Հանրակրթության և Լեզվի օրենքներում կատարված «դավաճանական փոփոխություններն էին»: «Հանրակրթական համակարգի բարդագույն հարցերում իրավիճակի ընդհանուր բարելավման փոխարեն մեր խորհրդարանն ընտրեց դյուրին ճանապարհը: Այն պարզապես արտոնյալ պայմաններ ստեղծեց մի բուռ մարդկանց համար: Սա գաղութատիրությանը բնորոշ քաղաքականություն է: Կարծում եմ, որ սրանից հետո «Ազգային» բառը պիտի հանել մեր խորհրդանի ժողովի անվանումից: 2011թ.-ի համար ես չեմ կարող կանխատեսել կտրուկ փոփոխություններ, սակայն իրավիճակը կշարունակի վատթարանալ»,- նշել է հայ պատմաբանը:

28 Декабрь 2010 - 06:00 AMT
«Я не могу выделить каких-либо определенных событий за 2010 год. Скорее я бы отметил негативные тенденции в политике Армении, которые, на мой взгляд, являются сдачей национальных интересов», – заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net историк и дипломат, руководитель центра Modus Vivendi Ара Папян. По его словам, год начался туманным обсуждением армяно-турецких Протоколов. «Но теперь ясно, что все наши ожидания были основаны на ложных политических расчетах. В результате этого мы имеем полный спектр турецкого проникновения в регион, что приближает Армению к войне. Я не знаю, кто будет нести за это ответственность», – сказал Папян.
Он также отметил, что итогом уходящего года стали «предательские поправки в законы об образовании и языке». «Вместо улучшения ситуации в области образования наш парламент выбрал самый простой способ для решения очень сложной проблемы – он создал льготные условия для горстки людей. Это типичная политика колониализма. Я думаю, что после всего этого наш парламент не может называться "национальным". Для 2011 года я не могу предсказать каких-либо резких изменений, но ситуация будет постепенно ухудшаться», – отметил армянский историк.