28 Դեկտեմբեր 2010 - 09:34 AMT
STIMEX ընկերությունների խումբն առաջարկել է Հայաստանի տարածքում «Ժողովրդների բարեկամության» հուշակոթող կանգնեցնել՝ նվիրված Գյուլիստանի պայմանագրի ստորագրման և Ռուսական կայսրությանը Արևելյան Հայաստանի միավորման 200-ամյակին նվիրված: Ինչպես ասվում է կազմակերպության կայքում, նախագիծը ստացել է պետությունների ղեկավարների հավանությունը և այսօրվա դրությամբ տարածք է որոնվում համալիրի կառուցման համար:
1813թ. հոկտեմբերի 12-ին Գյուլիստանի ամրոցում Ռուսական կայսրության և շախական Պարսկաստանի միջև խաղաղ պայմանագիր կնքվեց: Ըստ պայմանագրի, Ղարաբաղի մելիքությունների հետ Ռուսաստանին միացան Արևելյան Հայաստանի վեց այլ գավառներ, ինչպես նաև մահմեդական խանություններ:
STIMEX ընկերությունն (կենտրոնական գրասենյակը Կրասնոյարսկում է գտնվում) արտադրում է բնական քարից իրեր, որոնք նախատեսված են հրապարակների, զբոսայգիների բարեկարգման համար:

Группа компаний STIMEX выступила с предложением возведения на территории Армении мемориального комплекса “Дружба народов”, посвященного 200-летию подписания Гюлистанского мирного договора и присоединения Восточной Армении к Российской империи. Как сообщает на сайте организации, подготовленный проект был одобрен главами государств и на сегодняшний день идут поиски подходящей территории для возведения комплекса.
12 октября 1813 года в Гюлистанской крепости между Российской империей и шахской Персией был подписан мирный договор. По этому договору к России вместе с меликствами Карабаху перешли шесть других восточно-армянских провинций, а также некоторые мусульманские ханства.
Группа компаний «Стимэкс» (центральный офис расположен в городе Красноярске) производит широкий спектр продукции из натурального камня, предназначенной для благоустройства площадей, скверов и парков.