28 Դեկտեմբեր 2010 - 12:17 AMT
Հայաստանը հուսով է, որ հունվարի ավարտին իր աշխատանքը կսկսի Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական «Եվրանեսթ» ձևաչափը: Այդ մասին ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
2010 թվականի մարտի 2-ից ԵՄ-ն չի կարողանում որոշակիացնել «Եվրանեսթին» Բելառուսի մասնակցության ձևաչափը: Արևելյան գործընկերության մասնակից բոլոր երկրներից «Եվրանեսթում» ներկայացված կլինեն 10 պատգամավորներ, իսկ Բելառուսից՝ 5-ը: Մյուս 5 պատվիրակները արտախորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչներ են:
«Հայաստանն այն կարծիքին է, որ Բելառուսը պետք է մասնակցի «Եվրանեսթի» աշխատանքներին»,-ճեպազրույցում ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը:

Армения надеется, что в конце января удастся начать работу парламентского формата “Восточного партнерства” Евронест. Об этом на брифинге в парламенте Армении заявила председатель парламентской комиссии по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян.
С марта 2010 года ЕС не может определиться с форматом участия Беларуси в Евронест. От всех стран участниц «Восточного партнерства» в Евронест представлены по 10 депутатов, а из Беларуси 5. Остальные пятеро делегатов являются представителями внепарламентской оппозиции. Такой подход со стороны европейских структур был проявлен после парламентских выборов в Беларуси.
«Армения придерживается того мнения, что Беларусь обязательно должна принять участие в работе Евронест»,- сказал на брифинге Наира Зограбян.