28 Դեկտեմբեր 2010 - 17:03 AMT
Դեկտեմբերի 27-28 Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցան ակադեմիկոսների և թղթակից անդամների ընտրություններ: Ընտրությունները կայացան ԳԱԱ հինգ գիտական բաժիններում` մաթեմատիկայի և տեխնիկական գիտությունների; ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի; բնական գիտությունների; քիմիայի և աշխարհագրության; հայագիտության և հասարակական գիտությունների:
Ինչպես հաղորդում է ԳԱԱ մամլո ծառայությունը, ակադեմիկոսի կոչում են ստացել ԵՊՀ պրոռեկտոր, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ Գեղամ Գևորգյանը (մաթեմատիկա), ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արամ Շահինյանը (քիմիա), Բիոտեխնոլոգիական գիտահետազոտական ինստուտի տնօրեն, ԳԱԱ թղթակից-անդամ Աշոտ Սաղյանը (բիոտեխնոլոգիաներ) և Հայաստանի Պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Սուվարյանը (տնտեսություն):
Թղթակից անդամ դարձան Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը և փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Խաչատուր Աբովյանի անվան Պետական մանկավարժական համալսարանի հայ գրականության և մեթոդաբանության ամբիոնի վարիչ Աէլիտա Դոլուխանյանը:

27-28 декабря в Национальной академии наук Армении состоялись выборы академиков и членов-корреспондентов. Выборы прошли в пяти научных отделениях НАН: математики и технических наук; физики и астрофизики; естественных наук; химии и геологии; арменоведения и общественных наук.
Как сообщает пресс-служба НАН, звания академиков получили: проректор ЕГУ, член-корреспондент Национальной академии наук Гегам Геворкян (математика), академик-секретарь НАН Арам Шагинян (химия), директор «Научно-исследовательского биотехнологического института», член-корреспондент НАН Ашот Сагян (биотехнологии) и ректор Государственного экономического университета Армении, доктор экономических наук, профессор Юрий Суварян (экономика).
Членами-корреспондентами стали директор Института востоковедения Национальной академии наук, профессор Рубен Сафрастян и доктор филологических наук, профессор, заведующий кафедрой армянской литературы и методики Государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна Аэлита Долуханян.