2010 թվականը բավականին հագեցած էր Հայաստանի համար ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության ոլորտում: 2010-ին ԶԼՄ-ների և հայ հանրության ուշադրության կենտրոնում էին մնում Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաև կադրային փոփոխությունները երկրի կառավարությունում: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2010 թվականի ամենավառ քաղաքական իրադարձությունները:
Հունվարի 12-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց, որ 2009թ. Ցյուրիխում ստորագրված Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանն ու Անկախության մասին հռչակագրին: Պաշտոնական Անկարան հայտարարել է, որ ՀՀ ՍԴ որոշումը նախապայմաններ ու դրույթներ է պարունակում, որոնք խախտում են արձանագրությունների տառն ու ոգին: Իր հերթին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ եթե Հայաստանի ՍԴ-ն չվերանայի իր որոշումը, ապա բանակցային գործընթացը Հայաստանի հետ փակուղի կմտնի: Ավելի ուշ, ապրիլի 22-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կասեցրեց Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը Աժ-ում: Սակայն, պաշտոնական Երևանը որոշեց ետ չկանչել արձանագրությունների տակ դրված ստորագրությունը:
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեն 23 «կողմ» և 22 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց 252 բանաձևը Հայոց ցեղասպանության մասին: 252 բանաձևը ներկայացրել էին կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆն ու Ջորջ Ռադանովիչը:
Մարտի 11-ը նշանավորվեց Շվեդիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ: Խորհրդարանը 131 «կողմ» և 130 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց համապատասխան բանաձևը:
Հունիսի 28-ին կանադական Մուսկոկայում ՌԴ, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները համատաեղ հայտարարություն ընդունեցին ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահները կոչ արեցին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին արագացնել աշխատանքը հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքների վրա, որպեսզի ձեռնամուխ լինեն խաղաղ պայմանագրի մշակմանը:
Հուլիսի 4-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը տարածաշրջանային այցով եղավ Հայաստանում: Օրակարգի հիմնական հարցերն էին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները, հայ-թուրքական կարգավորումն ու ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցությունները: Հուլիսի 5-ին Քլինթոնն այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Հուլիսի 19-ին մեկնարկեցին ՀՀ և ԵՄ միջև ասոցիատիվ համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ բանակցությունները: Իսկ օգոստոսի 19-ին պետական այցով Երևան ժամանեց ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: Տեղի ունեցավ նաև ՀԱՊԿ երկրների նախագահների ոչ պաշտոնական հանդիպում: Նույն օրերին Երևանում ստորագրվեց ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետը մինչև 2044թ. երկարացնելու մասին արձանագրությունը:
Դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ գագաթնաժողով, որին ներկա էր նաև ՀՀ նախագահը: Գագաթնաժողովի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներն, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները համատեղ հայտարարություն ընդունեցին ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ-ում պետք է տեղի ունենար ՀՀ կողմից Արցախի անկախության ճանաչման վերաբերյալ օրինագծի քվեարկությունը: Կոալիցիոն ուժերը չմասնակցեցին քվեարկությանը, քվորումի բացակայության պատճառով քվեարկությունը չկայացավ:

2010 год был довольно насыщенным для Армении в контексте как внутренней, так и внешней политики. В 2010 году в центре внимания СМИ и армянского общества продолжали оставаться процесс ратификации армяно-турецких Протоколов, переговоры по урегулированию карабахского конфликта, а также кадровые перестановки в правительстве страны. PanARMENIAN.Net представляет самые яркие политические события 2010 года.
В частности, 12 января Конституционный суд Армении признал, что Протоколы об установлении дипломатических отношений между Арменией и Турцией и о развитии двусторонних отношений, подписанные в Цюрихе в октябре 2009 года, соответствуют Конституции и Декларации о независимости Армении. Официальная Анкара заявила, что решение КС РА содержит предусловия и положения, которые нарушают букву и дух Протоколов. В свою очередь премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что если Конституционный Суд Армении не пересмотрит свое решение, переговорный процесс с Арменией зайдет в тупик. Позже, 22 апреля президент Армении Серж Саргсян приостановил процедуру ратификации армяно-турецких Протоколов в Национальном собрании Армении. Однако официальный Ереван решил не отзывать подпись под Протоколами.
А 4 марта комитет по иностранным делам Палаты представителей США 23 голосам «за», при 22 – «против» принял резолюцию 252 о Геноциде армян. Резолюция 252 была представлена в Палату конгрессменами Адамом Шиффом и Джорджем Радановичем.
11 марта ознаменовалось признанием парламентом Швеции Геноцида армян. Парламент Швеции при 131 голосе «за» и 130 «против» принял соответствующую резолюцию.
28 июня в канадском Мускоке президенты России, США и Франции в рамках саммита G8 приняли совместное заявление по карабахскому конфликту. Главы государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ призвали лидеров Армении и Азербайджана ускорить работу над основными принципами урегулирования конфликта с тем, чтобы приступить к разработке проекта мирного соглашения.
4 июля госсекретарь США Хиллари Клинтон прибыла с региональным визитом в Армению. Основными вопросами повестки встреч американского госсекретаря в Ереване были армяно-американские отношения, процесс нормализации армяно-турецких отношений и переговоры по карабахскому урегулированию. 5 июля Хиллари Клинтон посетила Мемориал жертв Геноцида армян и возложила венок к Вечному огню, отдав дань памяти полутора миллионам армян, уничтоженных в Османской империи 1915-1923гг.
19 июля стартовали переговоры по заключению Ассоциативного соглашения между Арменией и Евросоюзом. А 19 августа с государственным визитом в Ереван прибыл президент России Дмитрий Медведев. В рамках визита состоялась двусторонняя встреча президентов Армении и России, а также неформальной встрече лидеров стран ОДКБ. В эти же дни в Ереване был подписан Протокол о продлении срока пребывания российской военной базы на территории Армении. Согласно Протоколу, срок пребывания российской военной базы в Гюмри продлен до 2044 года. С 1-2 декабря в Астане прошел саммит ОБСЕ, в котором присутствовал президент Армении Серж Саргсян. В рамках саммита делегация глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев приняли совместное заявление по карабахскому конфликту.
9 декабря в парламенте РА было запланировано голосование по законопроекту о признании Арменией независимости Арцаха. Коалиционные силы не приняли участия в голосовании, и из-за отсутствия кворума голосование было заявлено не состоявшимся.