2010 թվականը բավականին հագեցած էր Հայաստանի համար ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության ոլորտում: 2010-ին ԶԼՄ-ների և հայ հանրության ուշադրության կենտրոնում էին մնում Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաև կադրային փոփոխությունները երկրի կառավարությունում: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2010 թվականի ամենավառ քաղաքական իրադարձությունները:
Հունվարի 12-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց, որ 2009թ. Ցյուրիխում ստորագրված Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանն ու Անկախության մասին հռչակագրին: Պաշտոնական Անկարան հայտարարել է, որ ՀՀ ՍԴ որոշումը նախապայմաններ ու դրույթներ է պարունակում, որոնք խախտում են արձանագրությունների տառն ու ոգին: Իր հերթին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ եթե Հայաստանի ՍԴ-ն չվերանայի իր որոշումը, ապա բանակցային գործընթացը Հայաստանի հետ փակուղի կմտնի: Ավելի ուշ, ապրիլի 22-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կասեցրեց Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը Աժ-ում: Սակայն, պաշտոնական Երևանը որոշեց ետ չկանչել արձանագրությունների տակ դրված ստորագրությունը:
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեն 23 «կողմ» և 22 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց 252 բանաձևը Հայոց ցեղասպանության մասին: 252 բանաձևը ներկայացրել էին կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆն ու Ջորջ Ռադանովիչը:
Մարտի 11-ը նշանավորվեց Շվեդիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ: Խորհրդարանը 131 «կողմ» և 130 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց համապատասխան բանաձևը:
Հունիսի 28-ին կանադական Մուսկոկայում ՌԴ, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները համատաեղ հայտարարություն ընդունեցին ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահները կոչ արեցին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին արագացնել աշխատանքը հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքների վրա, որպեսզի ձեռնամուխ լինեն խաղաղ պայմանագրի մշակմանը:
Հուլիսի 4-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը տարածաշրջանային այցով եղավ Հայաստանում: Օրակարգի հիմնական հարցերն էին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները, հայ-թուրքական կարգավորումն ու ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցությունները: Հուլիսի 5-ին Քլինթոնն այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Հուլիսի 19-ին մեկնարկեցին ՀՀ և ԵՄ միջև ասոցիատիվ համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ բանակցությունները: Իսկ օգոստոսի 19-ին պետական այցով Երևան ժամանեց ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: Տեղի ունեցավ նաև ՀԱՊԿ երկրների նախագահների ոչ պաշտոնական հանդիպում: Նույն օրերին Երևանում ստորագրվեց ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետը մինչև 2044թ. երկարացնելու մասին արձանագրությունը:
Դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ գագաթնաժողով, որին ներկա էր նաև ՀՀ նախագահը: Գագաթնաժողովի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներն, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները համատեղ հայտարարություն ընդունեցին ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ-ում պետք է տեղի ունենար ՀՀ կողմից Արցախի անկախության ճանաչման վերաբերյալ օրինագծի քվեարկությունը: Կոալիցիոն ուժերը չմասնակցեցին քվեարկությանը, քվորումի բացակայության պատճառով քվեարկությունը չկայացավ:

The year of 2010 was intense for Armenia both in domestic and foreign policy. The year marked the process of ratification of the Armenian-Turkish protocols, Nagorno Karabakh conflict settlement talks as well as government reshuffle. PanARMENIAN.Net briefs on the most dramatic events of the outgoing year.
On January 12, the Constitutional Court of the Republic of Armenia found the protocols on normalization of relations between Armenia and Turkey conformable with the RA Organic Law. However, later official Ankara said that the ruling contains preconditions which “conflict with the letter of the protocols.” On April 22, Armenian President Serzh Sargsyan suspended the process of ratification of the protocols in the Armenian National Assembly. Signature has not been recalled yet.
On March 4, with a vote 23-22, the US House Committee on Foreign Affairs adopted the Armenian Genocide resolution (H.Res.252).
On March 11, Sweden’s parliament adopted a resolution recognizing the Armenian Genocide with 131 votes for and 130 against.
On July 4, U.S. Secretary of State Hillary Clinton arrived in Armenia on a formal visit. The key issues on the agenda were: development of bilateral relations, normalization of Armenian-Turkish relations. She also attended the Armenian Genocide Memorial, honoring the memory of the innocent victims.
On July 19, negotiations of signature of Association Agreement with the European Union were launched.
On August 19, Russian President Dmitry Medvedev arrived in Armenia on a state visit. As a part of the visit, a protocol was signed to extend deployment of the Russian military base in Armenia in Gyumri till 2044.
On December 1-2, during the OSCE Summit in Astana, Kazakhstan, the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries (the President of the Russian Federation Dmitri Medvedev, the Prime Minister of France Francois Fillon, and the Secretary of State of the United States Hillary Rodham Clinton), the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, and the President of Armenia Serzh Sargsyan agreed that the time has come for more decisive efforts to resolve the Nagorno Karabakh conflict.
On December 9, the bill on recognition of the Nagorno Karabakh Republic was not adopted by the Armenian parliament over lack of quorum. The coalition forces refrained from voting. As a result, 13 parliamentarians took part in the voting which was declared invalid due to the lack of quorum.