Մեկնաբանելով լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկատվությունը ԱՄՆ քաղաքացի ոմն Հոլլ Թալայանի կողմից հայ-իրանական սահմանի ապօրինի հատման վերաբերյալ, ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի պետ Արծվին Բաղրամյանն ասաց, որ նման անուն ազգանունով անձնավորություն Հայաստան մուտք չի գործել եւ հետեւապես ոչ էլ Հայաստանից դուրս է եկել:
Իրանի պետական հեռուստատեսությունը հերքել է ԶԼՄ-ների նախորդ հաղորդագրություններն այն մասին, թե իրանական իշխանությունները ձերբակալել են ԱՄՆ մի քաղաքացուհու լրտեսության մեղադրանքով:
Իրանի «Ալ –Ալամ» հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ Իրանի իշխանությունները թույլ չեն տվել 55-ամյա Հոլլ Թալայանին մուտք գործել երկիր, քանի որ նա մուտքի արտոնագիր չուներ և նրան հորդորել են վերադառնալ Հայաստան:
Այս հաղորդագրությունն ուղղակիորեն հակասում է այլ ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններին, որոնք հայտնել էին, որ Հոլլ Թալայանը ձերբակալվել է Իրանի իշխանությունների կողմից Նորդուզ սահմանակետում մեկ շաբաթ առաջ, երբ նա փորձել է առանց մուտքի արտոնագրի Հայաստանից մուտք գործել Իրան:
Իրանական այլ ԶԼՄ-ներ հաղորդել են, թե ամերիկուհին կրել է «լրտեսական սարքավորումներ»՝ ներառյալ բարձրախոսը, որը թաքցված էր ատամի մեջ:

Комментируя сообщения СМИ о незаконном переходе армяно-иранской границы гражданкой США, некоей Холл Талаян, руководитель пресс-центра Национальной службы безопасности Арцвин Баграмян сказал, что лицо с таким именем в Армению не въезжало и, следовательно, не выезжало.
Государственное телевидение Ирана опровергло предыдущие сообщения СМИ, что иранские власти задержали американскую гражданку по обвинению в шпионаже.
Иранский телеканал «Аль-Алам» сообщил, что иранские власти отказали 55-летней Холл Талаян во въезде в страну, потому что у нее не было иранской въездной визы. Талаян было предписано вернуться обратно в Армению.
Данное сообщение прямо противоречит информации других СМИ, сообщивших, что Холл Талаян была арестована иранскими властями в пограничном населенном пункте Нордуз на северо-востоке Ирана около недели назад, когда она попыталась без визы въехать в Иран из Армении.
Другие иранские СМИ сообщили, что американка имела при себе «шпионское оборудование», включая микрофон, спрятанный в зубе.