Մեկնաբանելով լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկատվությունը ԱՄՆ քաղաքացի ոմն Հոլլ Թալայանի կողմից հայ-իրանական սահմանի ապօրինի հատման վերաբերյալ, ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի պետ Արծվին Բաղրամյանն ասաց, որ նման անուն ազգանունով անձնավորություն Հայաստան մուտք չի գործել եւ հետեւապես ոչ էլ Հայաստանից դուրս է եկել:
Իրանի պետական հեռուստատեսությունը հերքել է ԶԼՄ-ների նախորդ հաղորդագրություններն այն մասին, թե իրանական իշխանությունները ձերբակալել են ԱՄՆ մի քաղաքացուհու լրտեսության մեղադրանքով:
Իրանի «Ալ –Ալամ» հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ Իրանի իշխանությունները թույլ չեն տվել 55-ամյա Հոլլ Թալայանին մուտք գործել երկիր, քանի որ նա մուտքի արտոնագիր չուներ և նրան հորդորել են վերադառնալ Հայաստան:
Այս հաղորդագրությունն ուղղակիորեն հակասում է այլ ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններին, որոնք հայտնել էին, որ Հոլլ Թալայանը ձերբակալվել է Իրանի իշխանությունների կողմից Նորդուզ սահմանակետում մեկ շաբաթ առաջ, երբ նա փորձել է առանց մուտքի արտոնագրի Հայաստանից մուտք գործել Իրան:
Իրանական այլ ԶԼՄ-ներ հաղորդել են, թե ամերիկուհին կրել է «լրտեսական սարքավորումներ»՝ ներառյալ բարձրախոսը, որը թաքցված էր ատամի մեջ:

Commenting on media reports about the illegal crossing of the Armenian-Iranian border by U.S. citizen Hal Talaian, Spokesperson for the RA National Security Service (NSS) Artsvin Baghramyan said that a person under such name has neither entered, nor, consequently, left Armenia.
Iranian authorities have arrested a 55-year-old American woman – reportedly with a microphone hidden in her teeth – on suspicion of spying.
The state-owned newspaper IRAN said the woman, identified in Farsi as Hal Talaian, had "spying equipment or a microphone" concealed in her teeth when customs authorities detained her in the border town of Nordouz, 370 miles northwest of the capital, Tehran. The report said she arrived in Iran from neighboring Armenia without a visa. The paper did not say when she was detained.
But Iran's semiofficial Fars news agency quoted an unnamed official as saying the woman was taken into custody "about one week ago." Fars also said she told Iranian border guards that her life would be in danger if they sent her back to Armenia.
Meanwhile, according to AP, Iranian state television said that authorities did not arrest an American woman who tried to enter the country from Armenia, casting doubt on earlier media reports.
The state-run Arabic-language Al Alam TV quoted an informed source denying reports of her arrest and saying the woman was turned around at the border crossing because she did not have a visa. The report did not identify the source.