10 Հունվար 2011 - 07:22 AMT
Աղթամարի Սբ. Խաչ եկեղեցու խաչը չի կարող գտնվել Հայաստանում, քանի որ ոչնչացվել է դեռ Աբդուլ Համիդ II-ի կողմից` հայերի ջարդերի ժամանակ
Աղթամարի Սբ. Խաչ եկեղեցու խաչը չի կարող գտնվել Հայաստանում, քանի որ ոչնչացվել է դեռ Աբդուլ Համիդ II-ի կողմից հայերի ջարդերի ժամանակ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է հայկական հուշարձանների ուսումնասիրման ՀԿ-ի (RAA) ղեկավար, ճարտարապետության պատմաբան Սամվել Կարապետյանը: «Եկեղեցու գմբեթին խաչ չի եղել 19-րդ դարի վերջից մինչև մեր օրերը»,- ընդգծել է նա:
Ներկա պահին եկեղեցու գմբեթին տեղադրված է Ստամբուլի հայ համայնքի միջոցներով պատրաստված խաչը:
Ավելի վաղ, Թուրք պատմաբանների ասոցիացիայի նախկին նախագահ Յուսոֆ Ղալաչօղլուն հայտարարել է, որ Սբ Խաչ եկեղեցու բնօրինակ խաչը տարվել է Հայաստան, և Թուրքիան պետք է այն պահանջի Հայաստանից: Նրա խոսքերով, 1907-ին եկեղեցի է այցելել Միշելին զույգը և որպես նվեր եկեղեցու քահանաներն այդ խաչը հանձնել են նրանց:

Крест на куполе храма Св.Креста на Ахтамаре был уничтожен еще во времена резни армян Абдул-Гамидом II. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил руководитель общественной организации по изучению армянских памятников (RAA), историк архитектуры Самвел Карапетян. «Креста на куполе не было с конца 19 века и по настоящее время», – подчеркнул он.
В настоящее время на куполе церкви Св.Креста на Ахтамаре воздвигнут крест, сделанный на деньги армянской общины Стамбула.
Ранее, экс-председатель Ассоциации турецких историков Юсуф Халачоглу заявил, что оригинальный крест храма Св.Креста на острове Ахтамар был увезен в Армению и Турция должна потребовать его у Армении. По словам Халачоглу, в 1907 году церковь посетила французская чета Мишелин и в качестве подарка настоятели церкви передали этот крест им.