10 Հունվար 2011 - 14:38 AMT
Հունվարի 10-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանագրով ՀՀ Տավուշի մարզի Իջևանի շրջանի զորամասերից մեկի հրամանատար Սերգեյ Կարապետյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամլո քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը: Սեյրան Օհանյանի մեկ այլ հրամանագրով պաշտոններից ազատվել են ևս երկու սպաներ: Այս պահի դրությամբ քննարկվում է Սերգեյ Կարապետյանին մեղադրանքների ներկայացման հարցը:
Դեկտեմբերի 31-ի երեկոյան` մոտ 23:00-ին Իջևանի շրջանի զորամասերից մեկի հսկիչ-անցագրային կետի մոտ զորամասի հրամանատար Սերգեյ Կարապետյանի և մի քանի քաղաքացիական անձանց միջև միջադեպ է տեղի ունեցել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հաղորդել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամլո քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը: Նրա խոսքով` այդ կապակցությամբ քրեական գործ է հարուցվել խուլիգանության մեղադրանքով` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն: Ընդ որում` Կարապետյանը հաղորդել է, որ ներկա պահին բերման ենթարկվածներ կամ ձերբակալվածներ չկան, հետաքննություն է ընթանում: Կարապետյանը նաև կոչ է արել մինչև նախաքննության ավարտը ձեռնպահ մնալ այդ դեպքի առնչությամբ որևէ մեկնաբանություններից:
Սերգեյ Կարապետյանի և մի քանի քաղաքացիական անձանց միջև հակամարտություն է ծագել այն բանից հետո, երբ հրամանատարը նրանցից պահանջել է լքել զորամասը, ուր նրանք այցելել էին, որպեսզի հանդիպեին իրենց ծանոթի հետ: Երիտասարդները հրաժարվել են ենթարկվել, որից հետո վեճ է բռնկվել, արդյունքում երիտասարդներից երկուսը վնասվածքներով տեղափոխվել են հիվանդանոց: Վնասվածք է ստացել նաև զորամասի հրամանատար Սերգեյ Կարապետյանը:
Հունվարի 9-ի գիշերը մահացել է 20-ամյա Տարոն Ենգիբարյանը, որը գլխուղեղի վնասվածք էր ստացել միջադեպի արդյունքում:

10 января по указу министра обороны Армении Сейрана Оганяна командир одной из воинских частей Иджеванского района РА Сергей Карапетян был освобожден с должности. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь министра обороны РА Давид Карапетян. Другим указом Сейрана Оганяна с должности также были освобождены еще двое офицеров. На данный момент обсуждается вопрос предъявления обвинений Сергею Карапетяну. Решение министра обороны РА связано с инцидентом, произошедшим вечером 31 декабря около 23:00 у контрольно-пропускного пункта одной из воинских частей Иджеванского района между командиром воинской части Сергеем Карапетяном и несколькими гражданскими лицами.
Между Сергеем Карапетяном и несколькими гражданскими лицами возник конфликт после того, как командир потребовал их покинуть воинскую часть, которую они посетили для того, чтобы повидаться со своим знакомым. Молодые люди отказались подчиниться, после чего и разгорелся спор, в результате чего двое из молодых людей были доставлены в больницу с травмами. Травму получил также командир воинской части Сергей Карапетян.
Ночью 9 января 20-летний Тарон Енгибарян, получивший черепно-мозговую травму в результате инцидента скончался.