Ամանորի գիշերը Նիկոպոլի բարերից մեկում տեղի ունեցած ծեծկռտուքը, որի արդյունքում 2 հոգի զոհվել է, կապ չունի ազգամիջյան թշնամանքի հետ: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել են Դնեպրոպետրովսկի շրջանի դատախազության և միլիցիայի ներկայացուցիչները:
Ալեքսեյ Շչերբատովը հաղորդել է, որ ըստ քննության արդյունքների, հունվարի 1-ի գիշերը Յալթայի 20-ամյա հայ բնակիչն եղել է ծեծկռտուքի նախաձեռնողը «Կորալ» սրճարանում: Վիճաբանության արդյունքում նա դանակով հարվածներ է հասցրել երկու երիտասարդների, որոնցից մեկը մահացել է տեղում, մյուսը՝ վերակենդանացման բաժնում:
Վիճաբանությունն, ըստ միլիցիայի, բացառապես կենցաղային բնույթ է կրել: Իրավապահների վարկածը հաստատել է նաև Նիկոպոլի հայ համայնքի ղեկավար Տիգրան Սարգսյանը: «Հանցագործությունը կատարել է հայազգի քաղաքացի և նա պետք է պատասխան տա օրենքի առաջ: Սակայն, կարող եմ ասել. Նիկոպոլում ամեն ինչ հանգիստ է և ազգամիջյան հակամարտություններ չկան»,-ասել է հայ համայնքի ներկայացուցիչը:

11 Январь 2011 - 07:56 AMT
Драка, возникшая в новогоднюю ночь в одном из баров Никополя Днепропетровской области, в результате которой погибли два человека, не имеет отношения к межнациональной вражде. Об этом заявили на пресс-конференции представители прокуратуры и милиции Днепропетровской области.
Руководитель центра общественных связей УМВД в Днепропетровской области Алексей Щербатов сообщил, что, как установило следствие, в ночь на 1 января 20-летний армянин житель Ялты, был зачинщиком драки в местном кафе «Коралл». В результате конфликта он складным ножом зарезал двух молодых парней. Один из ребят умер на месте, другой – скончался в реанимации.
Драка, по словам милиции, носила исключительно бытовой характер. Версию правоохранителей подтвердил и глава армянской общины Никополя Тигран Саргсян. «Преступление совершил гражданин армянской национальности, и он должен ответить по закону. Но могу сказать: у нас в Никополе все спокойно и межнациональных конфликтов нет», – сообщил представитель армянской общины.
По данным УМВД в Днепропетровской области дело находится на контроле областной прокуратуры, сообщает Analitika.at.ua.