12 Հունվար 2011 - 08:40 AMT
Օրերս Բաքվում Լեհաստանի դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել, որում հայտնում է, որ Լեհաստանի քաղաքացիներն առանց Ադրբեջանի իշխանությունների թույլտվության չեն կարող այցելել Լեռնային Ղարաբաղ: «Միջազգային իրավունքի համաձայն ԼՂ-ն Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է: Առանց պաշտոնական Բաքվի թույլտվության մուտքը բռնազավթված տարածքներ գնահատվելու է որպես Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի խախտում»,- ասվում է հայտարարության մեջ, որը տեղադրված է Բաքվում Լեհաստանի դեսպանատան պաշտոնական կայքում: Պետք է նշել է, որ տվյալ պահին կայքը գտնվում է մշակման փուլում:
Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net-ին Երևանում Լեհաստանի դեսպանատնից, այդ հայտարարությունը հյուպատոսային տեղեկատվություն է, այլ ոչ թե Լեհաստանի ԱԳՆ պաշտոնական դիրքորոշումը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 18-ին Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով հիմնական զեկուցող Թոմաշ Պորեբան այցել է ԼՂՀ, որտեղ հանդիպել է անկախ հանրապետության ղեկավարության հետ: Այդ այցելությունն առաջացրել է Բաքվի դժգոհությունը: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ԵԽ պատգամավորին հայտարարել է որպես «պերսոնա նոն գրատա»:

12 Январь 2011 - 08:40 AMT
На днях посольство Польши в Баку распространило заявление, которым сообщает, что граждане Польши без разрешения властей Азербайджана не могут посетить Нагорный Карабах. «В соответствии с международным правом Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана. Без разрешения официального Баку въезд на оккупированные территории будет расцениваться как нарушение государственной границы Азербайджанской Республики»,- сказано в заявлении, размещенном на официальном сайте посольства Польши в Баку. Следует отметить, что на данный момент сайт находится на стадии разработки.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в посольстве Польше в Ереване, это заявление является консульской информацией, а не официальной позицией МИД Польши.
Напомним, что 18 декабря депутат Европарламента, основной докладчик по вопросам Армении, поляк по национальности Томаш Пореба посетил НКР, где встретился с руководством независимой республики. Этот визит вызвал нервозность в Баку. МИД Азербайджана объявил депутата Европарламента Томаша Поребу персоной нон грата.