2011-ին Զատիկը, որը նշվում է ողջ քրիստոնեական աշխարհում, և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը համընկնում են: Ապրիլի 24-ին հայերը կարող են կանգնել ընտրության առաջ` ուր գնալ սկզբից. եկեղեցի պատարագի, թե Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին Երևանի պետական համալսարանի աստվածաբանության ֆակուլտետի դեկան, Սբ, Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու քահանա, եպիսկոպոս Անուշավան Ժամկոչյանը, այդ օրը հայ ժողովուրդն առավոտից պետք է գնա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, իսկ հետո եկեղեցի` Զատկի պատարագի: «Մենք պետք է հարգենք անմեղ զոհերի հիշատակը, աղոթենք նրանց հոգիների համար, աղոթք հղենք Հարության համար: Որոշակի խորհրդանշական բան կա նրանում, որ այդ երկու օրերը համընկել են. հայ ժողովուրդն իր գոյությամբ իսկ Հարության խորհրդանիշ է: Մենք ապացուցել ենք ողջ աշխարհին, որ կարող ենք հարություն առնել չլսված կոտորածներից հետո և ավելի հզորանալ»,- ասել է եպիսկոպոս Ժամկոչյանը:
Միաժամանակ, ՀԱԵ որոշ ներկայացուցիչներ կարծում են, որ քրիստոնյան սկզբից պետք է գնա եկեղեցի Զատկի պատարագի, այնուհետև` Ծիծեռնակաբերդ: Այս մոտեցման կողմնակիցները մեջբերում են Հիսուս Քրիստոսի խոսքերը. «Թող հանգուցյալները թաղեն իրենց հանգուցյալներին, իսկ ինքներդ հետևեք ինձ»:
«Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածինը արարողակարգ կմշակի երկրի ղեկավարության համար, որում ասվելու է, թե ուր և երբ պետք է գնալ»,- հաղորդել է Մայր Աթոռի մամլո ծառայության ղեկավար քահանա Վահրամ Մելիքյանը և հավելել, որ նման համընկնում առաջին անգամը չէ տեղի ունենում:
Զատիկը (Քրիստոսի Հարություն) նշանակությամբ երկրորդ եկեղեցական տոնն է և նշվում է լիալուսնից հետո հաջորդ կիրակի օրը, որը լինում է գարնանային գիշարահավասարից հետո` մարտի 21-ից ապրիլի 26-ն ընկած ժամանակահատվածում:

12 Январь 2011 - 09:19 AMT
В 2011 году Пасха, отмечаемая всеми христианами мира, и день памяти жертв Геноцида армян совпали. 24 апреля многие армяне могут стать перед выбором, куда пойти сначала: в храм на литургию или к Мемориалу жертв Геноцида. Как сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net декан факультета богословия Ереванского госуниверситета, настоятель храма Св. Григория Просветителя епископ Анушаван Жамкочян, в этот день армянский народ с утра должен пойти к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян, а потом в храм на пасхальную литургию. «Мы должны помянуть невинно убиенных, помолиться за их души, вознести молитву за Воскресение. Есть нечто символичное в том, что эти две даты совпали: армянский народ своим существованием сам является символом Воскресения. Мы доказали всему миру, что можем воскреснуть после неслыханной бойни и стать еще сильнее», – подчеркнул епископ Жамкочян.
Вместе с тем, некоторые представители Армянской Апостольской церкви считает, что христианин сначала должен пойти в храм на пасхальную литургию, а уже потом поклониться жертвам Геноцида. Сторонники этого подхода приводят слова Иисуса Христа: «Оставьте мертвым хоронить своих мертвецов, а сами следуйте за мной», отмечая, что ААЦ специально установила день поминовения на следующий после Престольных праздников день.
«Первопрестольный Эчмиадзин разработает регламент для руководства страны, в котором и будет сказано кто, когда и куда должен идти», – сообщил глава пресс-службы Св.Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян, добавив, что подобное совпадение происходит не в первый раз.
Пасха (Воскресение Христово) является вторым по значимости престольным праздником и отмечается в следующее после полнолуния воскресенье, наступающее после весеннего равноденствия, в период с 21-го марта по 26-е апреля.