12 Հունվար 2011 - 09:58 AMT
Նորիկ Սարգսյան. 2011-ի առաջին 10 օրերի ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է 61 ճանապարհատրանսպորտային պատահար
2010-ի առաջին 10 օրերի ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է 61 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որի արդյունքում զոհվել է 5 հոգի և տուժել 111 մարդ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհային-պարեկային ծառայության պետ Նորիկ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, 2010-ի համեմատ ՃՏՊ քանակը նվազել է 6-ով, սական Նորիկ Սարգսյանը նշել է, որ տուժածների թիվն անցյալ տարվա համեմատ ավելացել է:
Միաժամանակ, Սարգսյանը նշել է, որ ՃՏՊ ակտիվ շրջանը եղել է 2008-ին: Նա նշել է, որ դրանից հետո ՃՊԾ-ը սկսել է ակտիվ կերպով աշխատել ՃՏՊ դեպքերը նվազեցնելու ուղղությամբ: «Երկու տարվա ընթացքում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը կրճատվել է 196-ով, այսինքն մեզ հաջողվել է փրկել 200 կյանք»,- ասել է նա և հավելել, որ դա արդեն զգալի առաջընթաց է:
ՀՀ Ճանապարհային ոստիկանության ՃՊԾ պետը նաև հաղորդել է, որ 2010-ի ընթացքում հետիոտների կողմից ճանապարհային երթևեկության կաննոների խախտման համար տուգանվել է 22.824 մարդ: Նրա խոսքերով, Հայաստանում 2010-ի ընթացքում արձանագրվել է ճանապարհային երթևեկության կաննոների 728.644 խախտում:

За первые 10 дней 2011 года в Армении было зафиксировано 61 дорожно-транспортное происшествие, в результате которых погибло 5 и пострадало 111 человек. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник Дорожно-патрульной службы Дорожной Полиции Армении Норик Саргсян. По его словам, по сравнению с 2010 годом количество случаев ДТП уменьшилось на 6, однако, число пострадавших по сравнению с прошедшим годом увеличилось.
При этом Саргсян заметил, что пик ДТП пришелся на 2008 год. Он отметил, что после этого Дорожно-патрульная служба начала активно работать в направлении уменьшения случаев ДТП. «В течение двух лет число пострадавших от дорожно-транспортных происшествий сократилось на 196, то есть нам удалось спасти почти 200 жизней» – сказал он, добавив, что это уже значительный прогресс.
Начальник Дорожно-патрульной службы Дорожной Полиции РА также сообщил, что в течение 2010 года за нарушение пешеходами правил дорожного движения было оштрафовано 22.824 человек. По его словам, в общем числе в Армении в течение 2010 года было зафиксировано 728.644 нарушений правил дорожного движения.