12 Հունվար 2011 - 10:30 AMT
Հայաստանի Հանրային խորհուրդը հունվարի 12-ին ներկայացրեց նոր կայքը, որը կոչված է պարզելու հասարակական կարծիքը կյանքի բոլոր ոլորտների վերաբերյալ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել Հանրային խորհրդի սպառողների իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Արշակ Սադոյանը: «Մենք ցանկանում ենք զգալ հանրության զարկերակը և ստեղծել հասարակական կարծիքի շտեմարան»,-ասել է նա: Ըստ նրա, կայքում (sociology.am) քվեարկելու համար ցանկացած մարդ կարող է գրանցվել, ընդ որում, նույն օգտվողը իր լոգինով չի կարող երկու անգամ քվեարկել նույն թեմայով:
Ավելին, ինչպես նշել է Սադոյանը, օգտվողներին խրախուսելու նպատակով կկազմակերպվեն խաղարկություններ: Հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ մրցանակների առաջին խաղարկությունը տեղի կունենա այսօր՝ նախատոնական ծախսերի վերաբերյալ քվեարկությանը մասնակցած մարդկանց շրջանում:
Սադոյանը հավելել է, որ հարցում է անցկացվել նաև սուպերմարկետների վերաբերյալ, որի արդյունքում առաջին տեղում է հայտնվել «Երևան սիթի» սուպերմարկետների ցանցը, նրան հաջորդում է «Ֆրեշը», իսկ ահա «Սթարը» 7-րդ տեղում է: Հարցում է անցկացվել կաթնամթերքի, մսամթերքի, ալկոհոլային խմիչքների և հանգային ջրի շուկայում: Հարցումների ցանկը նախատեսվում է ընդլայնել շոու-բիզնեսի, քաղաքական գործիչների, գործարարների վերաբերյալ հարցումներով: Այս պահի դրությամբ մեկնարկում է հարցումը ամանորյա հումորային հեռուստածրագրերի մասին:

12 Январь 2011 - 10:30 AMT
Общественный совет Армении презентовал 12 января новый сайт, призванный выявить общественное мнение во всех сферах. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил журналистам председатель комиссии по защите потребителей Общественного совета Армении Аршак Садоян. «Мы хотим прощупать пульс, которым живет наше общество, и создать базу общественного мнения», – сказал он. По его словам, для того, чтобы голосовать на этом сайте (sociology.am) любой человек должен зарегистрироваться, причем, один и тот же пользователь под своим логином не может дважды голосовать по одной и той же тематике.
Более того, как отметил Аршак Садоян, с целью стимулирования пользователей будут проводиться розыгрыши. Председатель комиссии по защите потребителей Общественного совета Армении добавил, что первый розыгрыш призов будет проведен сегодня среди тех людей, которые приняли участие в голосовании, посвященном предновогодним затратам.
Аршак Садоян добавил, что опрос уже проведен по тематике супермаркетов, в результате чего Yerevan City занял первое место, за ним следует Fresh, а вот Star – на 7 месте, есть опрос на рынке молочных продуктов, мясопродуктов, алкогольных напитков и минеральных вод. Этот перечень планируется расширить известными и популярными личностями шоу-бизнеса, политики, экономики и других. На данный момент стартует опрос среди населения на тему юмористических новогодних программ, транслируемых по армянским телеканалам.