ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և BirthLink ՀԿ տնօրեն Քեթի Մելորը հայաստանցի մի խումբ նեոնատոլոգների հետ այցելել են Մարտունու ծննդատուն: Ինչպես հաղորդում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և BirthLink ՀԿ-ի համագործակցության շրջանակներում ծննդատունը համալրվել է նեոնատալ խնամք ապահովող ռադիանտ տաքացուցիչներով, վերակենդանացման սարքերով, տաքացնող ներքնակներով, թթվածնային մոնիտորներով և ինֆուզիոն պոմպով: Տրամադրվել են նաև նորածինների շտապ տեղափոխման պարագաներ:
«4 տարի առաջ ծրագրի մեկնարկը տրվեց Երևանում, որի արդյունքում կարևորագույն սարքավորումներով համալրվեց մայրաքաղաքի 11 հիվանդանոց: Մեզ համար ուղղակի սկզբունքային եղավ ծրագրի երկրորդ` մարզային, փուլի մեկնարկը: Նախորդ տարեվերջին մենք եղանք Գյումրիում, իսկ հիմա այստեղ ենք: Մենք չենք սահմանափակվելու եղածով: Մարզային նոր այցելություններին զուգահեռ` ուշադրության կենտրոնում է լինելու նաև մասնագետների վերապատրաստումը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների համաձայն, Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակը ավելի քան չորս անգամ գերազանցում է այնպիսի երկրների ցուցանիշները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան: Ի դեպ, նորածինների մահացության ռիսկը մեր երկրում կրճատելու ուղղությամբ իրականացվել է զգալի ծավալի աշխատանք և 144 մլն դրամի ներդրում` միայն մայրաքաղաքի 11 հիվանդանոցում: Այսօր արդեն մասնագետներն արձանագրում են, որ դրական միտումն ակնհայտ է, և նորածինների մահացության ռիսկը կրճատվել է 25-30 տոկոսով:
Լինելով պատասխանատու կորպորատիվ քաղաքացի` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը լայնածավալ ներդրումներ է իրականացնում նպատակային այնպիսի ծրագրերում, որոնք ուղղված են մայրական և նորածնային խնամքի բուժծառայությունների որակի բարելավմանը և հեռավոր գյուղական համայնքներում այդ ծառայությունների հասանելիության ապահովմանը:

Генеральный директор VivaCell-МТС Ральф Йирикян, директор НПО BirthLink Кэти Меллор, а также группа неонатологов, посетили роддом города Мартуни, сообщает пресс-служба VivaCell-МТС. Благодаря сотрудничеству VivaCell-МТС и BirthLink, больница была оснащена теплоизлучателями, реаниматорами, матрасами с подогревом для детских кроватей, кислородными мониторами и инфузионными насосами, а также другими предметами первой необходимости для приема родов.Как отметил гендиректор VivaCell-МТС Ральф Йирикян, данный проект был запущен в Ереване четыре года назад и к настоящему моменту необходимым оборудованием уже оснащены 11 больниц столицы. Однако, по словам Ральфа Йирикяна, эта проблема все еще остается актуальной, особенно в социально уязвимых регионах и пограничных селах. “Очень часто, отправка новорожденного в хорошо оборудованные больницы столицы для обеспечения необходимого ухода может оказаться неэффективной из-за потери времени. Начало второго, регионального, этапа проекта имеет важное значение”,- сказал Ральф Йирикян. Он также отметил, что одновременно с предоставлением оборудованием, продолжится переподготовка специалистов. Ежегодно в роддоме Мартуни рождается более 1600 младенцев. Из-за отсутствия соответствующего оборудования врачам приходилось перевозить новорожденных в столицу для обеспечения надлежащего неонатального ухода за ними.
Только в ереванских больницах было установлено оборудование на сумму 144 млн. драмов. В общей сложности было выделено 274 млн. драмов для приобретения необходимого оборудования в Ереване и областях. Как сообщает пресс-служба VivaCell-MTC, риск младенческой смертности в Армении сократился на 25-30 процентов.