12 Հունվար 2011 - 14:14 AMT
Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրեց ՏԿՆ միգրացիոն պետական ծառայությունում, որի ընթացքում ներկայացվեցին կառույցի կողմից 2010թ-ին կատարված աշխատանքները և 2011 թ-ի ծրագրերը:
Ինչպես հաղորդում է նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, 2010 թվականին վավերացվել է ոլորտին վերաբերող 3 միջազգային պայմանագիր: Երկու երկրի` Ռուսաստանի Դաշնության և Չեխիայի հետ կնքվել են ռեադմիսիոն համաձայնագրեր: Հայաստանը ներկայումս այդպիսի համաձայնագրեր ունի 13 պետության հետ, ևս չորս երկրի հետ շարունակվում են բանակցությունները` նմանատիպ փաստաթղթերի ստորագրման ուղղությամբ: Միգրացիոն ոլորտում առավել ընդլայնված համագործակցության հաստատման վերաբերյալ բանակցություններ են վարվում Ֆրանսիայի և Քաթարի հետ: Ոլորտում 2011թ. երկկողմ գործակցություն կծավալվի Շվեդիայի, Լիխտենշտեյնի հետ:
Աշխատանքներ են կատարվել ոլորտի օրենսդրության բարելավման, միջպետական պայմանագրերի կնքման, ինչպես նաև միգրացիոն կառավարման համակարգը ԵՄ համակարգին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Այդ նպատակին է ուղղված «Աջակցություն միգրացիոն մարմնի կարողությունների հզորացմանը» ծրագիրը, որի իրականացումը նախատեսվում է 2012թ-ից և տևելու է 27 ամիս:
2011թ. անելիքներից առանձնացվեց նաև «ՀՀ միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության հայեցակարգի» իրականացումն ապահովող գործողության ծրագրի, Հայաստանից անկանոն միգրացիոն հոսքերի ծավալների կրճատման վերաբերյալ առաջարկությունների մշակումն ու ներկայացումը ՀՀ կառավարություն և այլն:

Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворгян провел совещание в государственной миграционной службе министерства ТУ, в ходе которого были представлены работы, осуществленные данной структурой в 2010 году, и программы на 2011 год.
Как сообщает пресс-служба министерства, в 2010 году заключены три международных договора, относящихся к миграционной сфере. С двумя странами – РФ и Чехией заключены реадмиссионные договора. В настоящее время Армения имеет такие договора с 13 государствами, еще с 4 странами продолжаются переговоры о подписании подобных документов. Ведутся переговоры с Францией и Катаром об установлении расширенного сотрудничества в миграционной сфере. В 2011 году будет установлено двустороннее сотрудничество со Швецией и Лихтенштейном.
Также осуществляются работы в направлении обеспечения в законодательном и институциональном плане соответствия системы миграционного управления системе ЕС. Такую цель имеет программа «Содействие расширению возможностей миграционного органа», осуществление которой начнется с 2012 г. и продлится 27 месяцев.
В 2011 г. предстоит также разработать и представить в правительство РА программу действий, обеспечивающих реализацию «Концепции политики государственного регулирования миграции РА», предложения по сокращению миграционных потоков из Армении и т.д.