12 Հունվար 2011 - 14:23 AMT
2010 թվականի ընթացքում Հայաստանում ապաստան ստանալու համար ծառայություն է դիմել 50 օտարերկրյա քաղաքացի, որից 14-ի դիմումը բավարարվել է, 23-ինը մերժվել , 5-ինը կասեցվել, իսկ 8 դիմում գտնվում է քննարկման փուլում: Վերջնական մերժում ստացած 6 անձանց Հայաստանից արտաքսելու համար ծառայությունը դիմել է ՀՀ ոստիկանություն, մերժում ստացած 8 օտարերկրացի դիմել է դատարան: Ապաստանի հայցով դիմողները եղել են Իրանից, Իրաքից, Աֆղանստանից, Չինաստանից, Թուրքիայից, Վրաստանից, Նիգերիայից, Կոտ դ`Իվուարից, Մալիից, Սիրիայից:
Փախստականներից 2010թ. ստացվել է հանրակացարանով ապահովման վերաբերյալ 264 դիմում, համապատասխան ուսումնասիրություններից հետո բավարարվել է 50-ը: Ներկայումս ՏԿՆ ենթակայության տակ գտնվող հանրակացարանային ֆոնդը գրեթե սպառված է: Խորհրդակցության ընթացքում միաժամանակ առաջնահերթ համարվեց Երեւանում փախստականներով բնակեցված մի շարք հանրակացարանների շենքային պայմանների բարելավման խնդիրը:
Տարվա ընթացքում ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել 284 փախստական: Այսպիսով, 1996թ. «Փախստականների մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումից հետո ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած փախստականների ընդհանուր թիվը կազմում է 82 884:
Դեռեւս ամբողջությամբ լուծված չէ Ադրբեջանից բռնագաղթված անձանց բնակարանային ապահովման խնդիրը, եւ այդ նպատակով 2011թ. պետական բյուջեում գումարներ չեն նախատեսվել: Ներկայումս բնակարանային խնդիր ունի 1169 ընտանիք, որից 860-ը` Երեւանում: Սակայն քայլեր ձեռնարկվում են այլ միջոցներ ներգրավելու ճանապարհով խնդիրը լուծելու ուղղությամբ: Մասնավորապես` այդ նպատակով 2011թ. նախատեսվում է Երեւանում անցկացնել միջազգային դոնոր կազմակերպությունների հանդիպում-քննարկում, հայտնում է տեղական կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

12 Январь 2011 - 14:23 AMT
Из 50 просьб о предоставлении убежища, с которыми иностранные граждане обратились в миграционную службу Армении в течение 2010 года, 14 были удовлетворены, в 23-х было отказано, 5 – отклонены, 8 – находятся на стадии обсуждения. С целью депортации из Армении 6 граждан, получивших окончательный отказ, миграционная служба обратилась в полицию РА, еще 8 граждан, получивших отказ, обратились в суд.
Как сообщает пресс-служба Министерства территориального управления Армении, с просьбой о предоставлении убежища обратились граждане Ирана, Ирака, Афганистана, Китая, Турции, Грузии, Нигерии, Кот-д’Ивуара, Мали, Сирии.
В течение прошлого года гражданство Армении получили 284 беженца. Таким образом, после принятия в 1996 году закона РА «О беженцах» число беженцев, получивших гражданство, составляет – 82 884.
Однако, как сообщает министерство, еще полностью не решен вопрос обеспечения квартирами беженцев из Азербайджана, и для решения этого вопроса суммы в госбюджете на 2011 год не предусмотрены. В настоящее время 1169 семей нуждаются в квартирах, 860 из которых – в Ереване. Однако предпринимаются шаги для решения проблемы иным путем. В частности, с этой целью намечается организовать встречу с международными организациями – донорами.