Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից վարվող քաղաքականությունը լիակատար ըմբռնում և աջակցություն ստացավ միջազգային հանրության կողմից: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ տարեկան հաշվետվության մեջ:
Շարունակվել են նպատակաուղղված քայլերը ասիական երկրների, մասնավորապես` Չինաստանի, Հնդկաստանի և Ճապոնիայի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացման համար:
Տարվա ընթացքում ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվել արաբական երկրների հետ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Ջանքեր են գործադրվել լատինաամերիկյան երկրների հետ համագործակցության առավել ընդլայնման ուղղությամբ: Այդ մասին ասվում էՀայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է եղել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում ընթացող համագործակցության մեջ, Երևանում և Սևանում կայացել են կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպումները:
Հայաստանը ինտենսիվորեն մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության և ԵՎՐԱԶԵՍ-ի գործունեությանը, և այդ կազմակերպությունների շրջանակներում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Հաջողությամբ իրականացվել է ՆԱՏՕ-ի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը: Հայաստանը շարունակել է իր մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ գործողություններին:
Շարունակվել է մասնակցությունը ՄԱԿ-ի և միջազգային այլ կազմակերպությունների գործունեությանը, ակտիվ ներգրավվածությունը ահաբեկչության և այլ մարտահրավերների դեմ միջազգային հանրության պայքարում:
Հարավային Կովկասում կայունության, համագործակցության, անվտանգության ու խաղաղության հաստատումը հանդիսացել է արտաքին քաղաքականության առանցքային խնդիրներից մեկը: Հայաստանը ջանքեր է գործադրել կայուն և անվտանգ տարածաշրջանի կայացման գործում:
Արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչը շարունակել է կարևոր տեղ զբաղեցնել մեր օրակարգում` ինչպես առանձին երկրների հետ երկկողմ, այնպես էլ` միջազգային կառույցների և ֆինանսական ինստիտուտների հետ բազմակողմ դիվանագիտության հարթություններում: Տասնյակ երկրների հետ միջկառավարական առևտրատնտեսական հանձնաժողովների աշխատանքների շարունակման արդյունքում ձեռք են բերվել տնտեսական հետագա համագործակցության ծավալման պայմանավորվածություններ, նախանշվել են նոր ծրագրեր:
Շարունակվել է միջազգային համագործակցությունը մշակութային և կրթական ոլորտներում:
Արտգործնախարարությունն իր աջակցություն է բերել Հայաստանի այլ պետական կառույցներին` արտաքին կապերի զարգացման գործում:
Տեղի են ունեցել բազմաթիվ փոխայցելություններ, քաղաքական խորհրդատվություններ, հանդիպումներ և միջոցառումներ միջպետական, միջգերատեսչական և ապակենտրոնացված մակարդակներով, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, կնքվել են շուրջ յոթանասուն միջազգային պայմանագրեր, որոնք լավ հիմք կարող են հանդիսանալ երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների հետագա խորացման համար:
Արտաքին քաղաքականության օրակարգում էր Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Ցեղասպանության 95-րդ տարելիցի կապակցությամբ շուրջ չորս տասնյակ երկրներում անց են կացվել միջոցառումներ, որոնց իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները:
2010 թ. բացվեց ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցը, որը շուտով կտա իր առաջին շրջանավարտներին: և արդեն հայտարարվել է երկրորդ ընդունելությունը:
Փոփոխության ենթարկվեց Դիվանագիտական ծառայության մասին օրենքը, նախարարությունում կատարվեցին կառուցվածքային փոփոխություններ:
Անցած տարի 7 երկրներում բացվեցին ՀՀ դեսպանություններ (Քուվեյթ, Չեխիա, Իսպանիա Ճապոնիա, Բրազիլիա, Իրաք, Նիդեռլանդներ):
Շարունակվել են աշխատանքները միջազգային հանրային կարծիքի ձևավորման ուղղությամբ: ՀՀ Նախագահն ու արտգործնախարարը ելույթներ են ունեցել աշխարհի հեղինակավոր քաղաքագիտական կենտրոններում, հարցազրույցներ են տվել միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներին:
Հանրապետության նախագահը կատարել է 22 օտարերկյա այց, Հայաստան է ժամանել այլ երկրների 6 ղեկավար: ԱԺ նախագահը 9 այցելություններ է կատարել արտերկիր: Վարչապետը 8 օտարերկրյա այցելություններ է ունեցել, Հայաստան է այցելել օտարերկրյա 3 կառավարության ղեկավար, ԱԳ նախարարը 24 այցելություն է կատարել, Երևան է ժամանել 14 երկրի արտգործնախարար և 5 միջազգային կազմակերպությունների ղեկավար:
Ակտիվ և նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության շնորհիվ միջազգային ասպարեզում Հայաստանը շարունակեց իր դիրքերի ամրապնդումը որպես կանխատեսելի և վստահելի գործընկեր:

The policy of Armenia to normalise the Armenian-Turkish relations has been received by the international community with full understanding and support, according to the annual report of Armenian Foreign Ministry.
Purposeful steps were undertaken to further develop mutually beneficial cooperation with the Asian countries, particularly with China, India and Japan. Active steps were initiated to develop relations with Arabic countries during the year. Efforts were exerted to further extend the cooperation with the countries of Latin America.
Armenia has been actively involved in the cooperation within the Collective Security Treaty Organisation. Meetings of the Heads of the member-states of the Organisation took place in Yerevan and Sevan.
Armenia intensively participated in the activities of the CIS and EurAsEC and in the processes occurring within those Organisations. The Individual Partnership Action Plan with NATO has been successfully implemented.
Armenia has continued its participation in international peace-keeping activities.
The participation in the activities of the UN and other international organizations, as well as the active involvement in the international campaign against terrorism and other challenges has continued.
One of the pivotal issues of the foreign policy was the establishment of stability, cooperation, security and peace in the South Caucasus. Armenia exerted efforts to the achievement of a stable and secure region.
The economic dimension of foreign policy has continued to play an important role in our agenda, both in bilateral and multilateral relations with international structures and financial institutions.
As a result of continuous work in inter-governmental trade and economic committees of dozens of countries, agreements for future extensive cooperation were reached, new projects were planned.
International cooperation in the fields of culture and education has continued.
Armenian Foreign Ministry contributed to the activities of other Armenian state institutions in order to develop foreign relations.
A big number of visits, political consultations, meetings and events took place on intergovernmental, interagency and decentralized levels, agreements were reached, around 70 international agreements were signed which could serve as a good basis for future development of the bilateral and multilateral relations.
The international recognition of the Armenian Genocide was in the foreign policy agenda. On the 95th Anniversary of the Genocide events were organised in around four dozens of countries to which the Armenian diplomatic representations have shown their support.
The Diplomatic school of the Ministry of Foreign Affairs started to function in 2010, which will soon have its first graduates.
The Law on Diplomatic Service has been amended, the Ministry underwent structural changes.
Last year Armenia opened embassies in 7 countries (Kuwait, Czech Republic, Spain, Japan, Brazil, Iraq, and the Netherlands).
Activities continued to further form international public opinion on Armenia. The Armenian President and Foreign Minister made speeches in leading think tanks, had interviews to eminent international mass media outlets.
The President of the Republic had 22 foreign visits, Armenia has been visited by 6 heads of other countries. President of the National Assembly made 9 visits abroad. Prime-minister made 8 foreign visits. 3 Heads of Foreign Governments, 14 Foreign Ministers, 5 Heads of International organisations visited Armenia. Armenian Foreign Minister made 24 visits.