Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից վարվող քաղաքականությունը լիակատար ըմբռնում և աջակցություն ստացավ միջազգային հանրության կողմից: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ տարեկան հաշվետվության մեջ:
Շարունակվել են նպատակաուղղված քայլերը ասիական երկրների, մասնավորապես` Չինաստանի, Հնդկաստանի և Ճապոնիայի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացման համար:
Տարվա ընթացքում ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվել արաբական երկրների հետ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Ջանքեր են գործադրվել լատինաամերիկյան երկրների հետ համագործակցության առավել ընդլայնման ուղղությամբ: Այդ մասին ասվում էՀայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է եղել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում ընթացող համագործակցության մեջ, Երևանում և Սևանում կայացել են կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպումները:
Հայաստանը ինտենսիվորեն մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության և ԵՎՐԱԶԵՍ-ի գործունեությանը, և այդ կազմակերպությունների շրջանակներում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Հաջողությամբ իրականացվել է ՆԱՏՕ-ի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը: Հայաստանը շարունակել է իր մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ գործողություններին:
Շարունակվել է մասնակցությունը ՄԱԿ-ի և միջազգային այլ կազմակերպությունների գործունեությանը, ակտիվ ներգրավվածությունը ահաբեկչության և այլ մարտահրավերների դեմ միջազգային հանրության պայքարում:
Հարավային Կովկասում կայունության, համագործակցության, անվտանգության ու խաղաղության հաստատումը հանդիսացել է արտաքին քաղաքականության առանցքային խնդիրներից մեկը: Հայաստանը ջանքեր է գործադրել կայուն և անվտանգ տարածաշրջանի կայացման գործում:
Արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչը շարունակել է կարևոր տեղ զբաղեցնել մեր օրակարգում` ինչպես առանձին երկրների հետ երկկողմ, այնպես էլ` միջազգային կառույցների և ֆինանսական ինստիտուտների հետ բազմակողմ դիվանագիտության հարթություններում: Տասնյակ երկրների հետ միջկառավարական առևտրատնտեսական հանձնաժողովների աշխատանքների շարունակման արդյունքում ձեռք են բերվել տնտեսական հետագա համագործակցության ծավալման պայմանավորվածություններ, նախանշվել են նոր ծրագրեր:
Շարունակվել է միջազգային համագործակցությունը մշակութային և կրթական ոլորտներում:
Արտգործնախարարությունն իր աջակցություն է բերել Հայաստանի այլ պետական կառույցներին` արտաքին կապերի զարգացման գործում:
Տեղի են ունեցել բազմաթիվ փոխայցելություններ, քաղաքական խորհրդատվություններ, հանդիպումներ և միջոցառումներ միջպետական, միջգերատեսչական և ապակենտրոնացված մակարդակներով, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, կնքվել են շուրջ յոթանասուն միջազգային պայմանագրեր, որոնք լավ հիմք կարող են հանդիսանալ երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների հետագա խորացման համար:
Արտաքին քաղաքականության օրակարգում էր Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Ցեղասպանության 95-րդ տարելիցի կապակցությամբ շուրջ չորս տասնյակ երկրներում անց են կացվել միջոցառումներ, որոնց իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները:
2010 թ. բացվեց ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցը, որը շուտով կտա իր առաջին շրջանավարտներին: և արդեն հայտարարվել է երկրորդ ընդունելությունը:
Փոփոխության ենթարկվեց Դիվանագիտական ծառայության մասին օրենքը, նախարարությունում կատարվեցին կառուցվածքային փոփոխություններ:
Անցած տարի 7 երկրներում բացվեցին ՀՀ դեսպանություններ (Քուվեյթ, Չեխիա, Իսպանիա Ճապոնիա, Բրազիլիա, Իրաք, Նիդեռլանդներ):
Շարունակվել են աշխատանքները միջազգային հանրային կարծիքի ձևավորման ուղղությամբ: ՀՀ Նախագահն ու արտգործնախարարը ելույթներ են ունեցել աշխարհի հեղինակավոր քաղաքագիտական կենտրոններում, հարցազրույցներ են տվել միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներին:
Հանրապետության նախագահը կատարել է 22 օտարերկյա այց, Հայաստան է ժամանել այլ երկրների 6 ղեկավար: ԱԺ նախագահը 9 այցելություններ է կատարել արտերկիր: Վարչապետը 8 օտարերկրյա այցելություններ է ունեցել, Հայաստան է այցելել օտարերկրյա 3 կառավարության ղեկավար, ԱԳ նախարարը 24 այցելություն է կատարել, Երևան է ժամանել 14 երկրի արտգործնախարար և 5 միջազգային կազմակերպությունների ղեկավար:
Ակտիվ և նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության շնորհիվ միջազգային ասպարեզում Հայաստանը շարունակեց իր դիրքերի ամրապնդումը որպես կանխատեսելի և վստահելի գործընկեր:

14 Январь 2011 - 16:02 AMT
Политика Армении в направлении нормализации армяно-турецких отношений получила полное понимание и поддержку мирового сообщества. Продолжались целенаправленные шаги для развития взаимовыгодного сотрудничества со странами Азии, особенно с Китаем, Индией и Японией. В течение года предпринимались активные шаги для развития отношений с арабскими странами. Об этом говорится в годовом отчете МИД РА.
Как отмечается в отчете, прилагались усилия для расширения сотрудничества с латиноамериканскими странами. Армения была активно вовлечена в сотрудничество в рамках Организации договора о коллективной безопасности, в Ереване и Севане состоялись встречи глав государств-участников организации. Армения активно участвовала в деятельности Содружества Независимых Государств и ЕврАзЭС, в процессах, имевших место в рамках этих организаций. Успешно осуществлялась программа Индивидуального партнерства с НАТО. Армения продолжала принимать участие в международной миротворческой деятельности.
РА активно участвовала в деятельности ООН и других международных организаций, была вовлечена в борьбу мирового сообщества против терроризма и других вызовов. Укрепление стабильности, безопасности, мира и сотрудничества на Южном Кавказе являлось одной из приоритетных задач внешней политики.
Экономическая составляющая внешней политики продолжала занимать важное место в дипломатической повестке, как на двусторонней основе с отдельными странами, так и многосторонней – с международными структурами и финансовыми институтами. В результате продолжающихся работ межправительственных торгово-экономических комиссий с десятками стран были достигнуты договоренности о расширении дальнейшего экономического сотрудничества, определены новые программы.
Продолжалось международное сотрудничество в областях культуры и образования, а также в гуманитарной области. Министерство иностранных дел оказывало содействие другим государственным структурам Армении в развитии внешних связей.
Состоялись многочисленные визиты, политические консультации, встречи и мероприятия на межведомственном и децентрализованном уровнях, были достигнуты договоренности, заключено около семидесяти международных договоров, которые могут стать хорошей основой для дальнейшего развития и углубления двусторонних и многосторонних связей.
Международное признание Геноцида армян было во внешнеполитической повестке. При содействии диппредставительств Армении в около сорока странах были организованы сотни мероприятий, приуроченные к 95-летию геноцида.
В 2010 году открылась Дипломатическая школа МИД, которая скоро даст свой первый выпуск. Были внесены изменения в Закон о дипломатической службе, в министерстве были осуществлены структурные преобразования.
В прошлом году открылись посольства в 7 странах (Кувейт, Чехия, Испания, Япония, Бразилия, Ирак, Нидерланды). Продолжались работы по формированию международного общественного мнения. Президент РА и министр иностранных дел выступили в авторитетных мировых политологических центрах, дали интервью передовым мировым средствам массовой информации.
Президент Республики осуществил 22 зарубежных визита, Армению посетили главы 6 государств. Председатель НС совершил 9 визитов за рубеж. Премьер-министр имел 8 зарубежных визитов, а Армению посетили главы 3-х иностранных правительств. Министр ИД совершил 24 визита в иностранные государства, Ереван посетили министры иностранных дел 14 государств и главы 5 международных организаций.
Благодаря активной и инициативной внешней политике, Армения продолжала укреплять свои позиции на международной арене в качестве предсказуемого и ответственного партнера.