15 Հունվար 2011 - 07:40 AMT
«Եհովայի վկաներ» քրիստոնեական կրոնական կազմակերպությունը, ինչպես նաև կազմակերպության մի շարք ներկայացուցիչներ դեկտեմբերի 9-ին հայց են ներկայացրել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության, ինչպես նաև լրագրողներ Գևորգ Ալթունյանի, Սոնա Թորոսյանի և Նունե Ալեքսանյանի դեմ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Քայքայիչ պաշտամունքից տուժածների վերականգնողական և օգնության կենտրոնի» տնօրեն Ալեքսանդր Ամարյանը, Եհովայի վկաները մեղադրում են ՀՀՀ-ին «իրենց պատիվն ու արժանապատվությունը ոտնահարող սխալ տեղեկատվության հրապարակման ու տարածման մեջ»: Ըստ նրա, դատական լսումները կմեկնարկեն հունվարին:
Հիշեցնենք, որ Սևան քաղաքի 23-ամյա բնակիչ Արման Թորոսյանը, որը նախորդ տարվա նոյեմբերին սպանել էր իր ծնողներին, հռչակվեց Եհովայի վկա: Իսկ դատարանում կազմակերպության անդամները փորձում են ապացուցել, որ հանցագործն իրենց կազմակերպության անդամ չէ և որ իրենց կազմակերպության ներկայացուցիչներին հատուկ չէ նման ագրեսիվ վարքագիծը:

15 Январь 2011 - 07:40 AMT
Христианская религиозная организация свидетелей Иеговы, а также ряд представителей организации 9 декабря подали в суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш иск против Общественного телевидения Армении (ОТА), а также на журналистов Геворга Алтуняна, Сону Торосян, Нуне Алексанян.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель армянского Центра реабилитации и помощи жертвам деструктивных культов Александр Амарян, свидетели Иеговы обвиняют ОТА и вышеуказанных журналистов в «публикации и распространении неверной информации, касающейся их чести и достоинства, помимо этого, они требуют возмещения морального ущерба». По его словам, судебные слушания начнутся в январе.
Напомним, что 23-летний житель города Севан Арман Торосян, убивший своих родителей в начале ноября прошлого года, был объявлен свидетелем Иеговы. На суде же организация свидетелей Иеговы попытается доказать, что преступник не являлся представителей их организации, и что представителям их религиозной организации не свойственно подобное агрессивное поведение.