15 Հունվար 2011 - 12:09 AMT
Տվյալ պահին Թունիսում գտնվում են Հայաստանի 9 քաղաքացիներ, որոնք այնտեղ են սովորում են: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը: « Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանատունը նրանց հետ մշտական կապի մեջ է: Նրանց հետ ամեն ինչ կարգին է»,- ասել է Բալայանը: Թունիսի նախագահ Զին ալ-Աբիդին բեն Ալին, որը 23 տարի կառավարում է երկիրը, փախել է Սաուդյան Արաբիա: Նա լքել է Թունիսը, որտեղ տասնամյակի ընթացքում մոլեգնում են ամենազանգվածային ցույցերը: Բեն Ալին տեղական ժամանակով ուրբաթ երեկոյան մտել է ինքնաթիռ, դրանից առաջ զինվորականները փակել են օդնավակայանը, իսկ հետո` Թունիսի օդային տարածքը:
Նախագահական ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Ջիդում, հաղորդում են Սաուդյան Արաբիայի ԶԼՄ-ները:
Ֆրանսիայի իշխանությունները, որոնք ինչ-որ ժամանակ իշխել են Թունիսի գաղութարարները, հայտարարել են, որ բեն Ալիից հարցում չեն ստացել ապաստարան տրամադրելու մասին: Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նշում է, որ իշխանությունները խորհրդակցելու են Թունիսի նոր կառավարության հետ որոշում ընդունելուց առաջ, եթե նման հարցում լինի:

На данный момент в Тунисе 9 граждан Армении, которые находятся там на учебе. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян. «Посольство Армении в Египте поддерживает с ними постоянную связь. С ними все в порядке», – сказал Балаян.
Президент Туниса Зин аль-Абидин бен Али, управлявший страной 23 года, бежал в Саудовскую Аравию. Он покинул Тунис, где бушуют самые массовые за десятилетия протесты. Тысячи тунисцев вышли на улицы. Власть, в качестве временно исполняющего президентские обязанности взял тунисский премьер-министр Мохаммед Ганнучи.
Бен Али поднялся на борт самолета в пятницу вечером по местному времени. Перед этим военные закрыли аэропорт. А потом и воздушное пространство Туниса.
Президентский самолет совершил посадку в Джидде, как сообщают СМИ Саудовской Аравии. Власти Франции, некогда правившей Тунисом, как колонией, заявили, что не получали от бен Али запроса на предоставление убежища. Министерство иностранных дел Франции подчеркивает, что власти будут консультироваться с новым правительством Туниса перед тем, как принять решение, если такой запрос поступит.