17 Հունվար 2011 - 09:43 AMT
«Ոսկե գլոբուս» մրցանակն ամենահեղինակավոր «2010 թվականի լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում շնորհվել է Դևիդ Ֆինչերի «Սոցիալական ցանց» կինոնկարին: Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, նման որոշում են կայացրել Հոլիվուդում հավատարմագրված 90 օտարերկրացի լրագրողներ, որոնք ընդգրկված են ասոցիացիայի կազմում: Ասոցիացիան է որոշում «Ոսկե գլոբուսի» դափնեկիրներին: «Ոսկե գլոբուսը» ԱՄՆ-ում «Օսկարից» հետո ամենահեղինակավոր և նշանակալի կինոմրցանակն է: «Սոցիալական ցանցի» հետ այդ անվանակարգում մրցում էին «Թագավորը խոսում է», «Սկիզբը», «Սև կարապ» և «Մարտիկը» ֆիլմերը:
«Սոցիալական ցանց» ֆիլմում ներկայացվել է Ինտերնետի ամենաճանաչված սոցիալական ցանցերից մեկի՝ Facebook-ի ստեղծման պատմությունը: Այդ ցանցի աղմկահարույց հաջողությունը ողջ աշխարհում ընդմիշտ փոխեց Հարվարդի համալսարանի համակուրսեցի ուսանողների կյանքը, որոնք 2004թ. հիմնեցին ցանցը և մի քանի տարում դարձան ԱՄՆ ամենաերիտասարդ մուլտիմիլիոնատերերը:

Премия "Золотой глобус" в самой престижной номинации "лучший фильм 2010 года" присуждена картине Дэвида Финчера "Социальная сеть". Как передает ИТАР-ТАСС, такое решение приняли около 90 иностранных журналистов, аккредитованных в Голливуде, и входящих в состав ассоциации. Она определяет лауреатов "Золотого глобуса", который является второй по значимости и престижу кинонаградой в США после "Оскара". Конкуренцию в этой номинации "Социальной сети" составили картины "Король говорит!", "Начало", "Черный лебедь" и "Боец".
В фильме "Социальная сеть" представлена история создания одной из самых популярных в Интернете социальных сетей — Facebook. Оглушительный успех этой сети среди пользователей по всему миру навсегда изменил жизнь студентов-однокурсников гарвардского университета, которые основали ее в 2004 году и за несколько лет стали самыми молодыми мультимиллионерами в США.