Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը Հայաստանում է գտնվելու 2011թ. հունվարի 18-21-ը:
Հայաստանի իշխանությունների հետ Հանձնակատարի երկխոսությունը հիմնականում կենտրոնացած է լինելու մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի վրա:
Հանձնակատարը հանդիպումներ է ունենալու ՀՀ նախագահի, ԱԳ նախարարի, արդարադատության և պաշտպանության նախարարների, գլխավոր դատախազի ու ոստիկանության պետի հետ, ինչպես նաև խորհրդարանական կոալիցիայի և ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ:
Այցի կապակցությամբ` ՀՀ ԱԳՆ հովանու ներքո, կազմակերպվելու է մեծ հումանիստ Անդրեյ Սախարովին նվիրված ցուցահանդես` «Անդրեյ Սախարով. տագնապ և հույս» խորագրով, որի բացման արարողությունը տեղի կունենա հունվարի 19-ին, ժ. 18.30-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում: Ցուցահանդեսը բաց կլինի այցելուների համար մինչև հունվարի 26-ը, նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

С 18 по 21 января в Ереване будет находиться комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг. Как сообщает пресс-служба МИД РА, в ходе встреч Хаммарберга с руководством Армении будут обсуждены проблемы прав человека в стране.
Комиссар СЕ встретится с президентом РА, министром иностранных дел, министром юстиции, генеральным прокурором и начальником Полиции РА, с представителями правящей коалиции и оппозицией.
В связи с приездом Хаммарберга в МИД РА организована выставка «Андрей Сахаров: Тревога и надежда», которая откроется 19 января и продлится до 26 января.