17 Հունվար 2011 - 14:16 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, և դժվար թե կարելի է մտածել, որ այդ դրույթը կփոխվի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Այսօր դժվար թե կարելի է լրջորեն մտածել ԵԱՀԿ ՄԽ-ն Վրաստանով փոխարինելու մասին»,- նշել է նա:
Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն ANS-ին տված հարցազրույցում հայտնել է այն մասին, որ իր երկիրը միշտ ակտիվ դեր է խաղացել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկխոսության մեջ և պատրաստ է միջնորդել կարգավորմանը:
Վրաստանի ԱԳ փոխնախարար Նինո Կալանդաձեն իր հերթին հայտնել է. «Ես ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ արտգործնախարարի հայտարարությունը չեմ լսել, սակայն, իմ տեղեկատվության համաձայն, դրանում չի խոսվել միջնորդի դեր կատարելու մասին»:

Форматом урегулирования карабахского конфликта является Минская группа ОБСЕ, и вряд ли можно считать, что это положение изменится. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. «На сегодняшний день вряд ли всерьез можно думать о замене этого формата Грузией», – отметил он.
Министр иностранных дел Грузии Григол Вашадзе в интервью ANS заявил, что его страна всегда играла активную роль в диалоге между Азербайджаном и Арменией и готова стать посредником в урегулировании.
В свою очередь, замминистра ИД Грузии Нино Каландадзе заявила: «Я не слышала заявления министра иностранных дел по карабахскому конфликту, однако, по моей информации, в нем не говорилось о выполнении роли медиатора».