«Ես կարծում եմ, որ մեր հեռուստաալիքները շատ քիչ են ցուցադրում տեղական արտադրության ֆիլմեր այն պատճառով, որ հեռուստատեսությունը ձգտում է եկամուտ ստանալ, հետևաբար, ցուցադրում է ավելի վարկանիշային ֆիլմեր, որոնցում գովազդն ավելի թանկ արժե: Հենց դրանով է բացատրվում եթերում սերիալների մեծ քանակությունը, որոնք հասարակության մեջ բարձր վարկանիշ ունեն»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը:
Նրա խոսքերով, Ազգային կինոկենտրոնի ֆիլմերը հիմնականում ցուցադրում է միայն Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը, որի հետ կինոկենտրոնը պայմանավորվածություն ունի: «Մենք վերջերս պայմանագիր ենք կնքել «Արմենիա», «Շանթ» և «ԱՐ» հեռուստաալիքների հետ, որի համաձայն մենք նրանց ֆիլմերն անվճար ենք տրամադրում: Մեր կողմից նման պայմանագրի կնքումը բացատրվում է նրանով, որ այսօր հայրենական ֆիլմերը գովազդի կարիք ունեն»,- նշել է Գևորգյանը:
Նա հավելել է, որ ԽՍՀՄ ժամանակ հայկական ֆիլմերը քննարկվում էին, իսկ դրանց երկխոսությունները մեջբերվում էին դեռ ֆիլմի ստեղծման ընթացքում: «Մենք ձգտում ենք նրան, որպեսզի մեր հասարակությանը վերադառնա այդ ավանդույթը, որպեսզի կինոն հասարակական քննարկման առարկա դառնա: Ուստի մենք հիմա ավելի ակտիվ գործունեություն ենք ծավալում հայրենական ֆիլմերի քարոզչության համար, ընդլայնում ենք «Կինոաշուն» նախագիծը»,- ասել է նա:

18 Январь 2011 - 10:24 AMT
“Я считаю, что наши телеканалы очень мало показывают фильмы местного производства по причине того, что телевидение стремится получить доход, следовательно, показывает более рейтинговые фильмы, реклама в которых будет стоить намного дороже. Именно этим объясняется наличие в эфире большого количества сериалов, которые пользуются высоким рейтингом в нашем обществе”, – сказал на пресс-конференции в Ереване директор Национального киноцентра Армении Геворг Геворгян.
По его словам, фильмы Национального киноцентра в основном показывает только Общественное телевидение Армении, с которым у киноцентра имеется договоренность. “Мы недавно заключили договора с телеканалами “Армения”, “Шант” и “Ар”, согласно которым мы предоставляем им фильм бесплатно. Заключение подобного договора с нашей стороны объясняется тем, что сегодня отечественные фильмы нуждаются в рекламе”, – отметил Геворгян.
Он добавил, что во времена Советского Союза армянские фильмы обсуждались, а диалоги из них цитировались еще в процессе создания картины. “Мы стремимся к тому, чтобы в наше общество вновь вернулась эта традиция, чтобы сделать кино темой для общественного обсуждения. Поэтому сейчас мы разворачиваем более активную деятельность по пропаганде отечественных фильмов, расширяем проект “Киноосень”, – подчеркнул директор Национального киноцентра.