«Սերիալներն ունեն ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կողմեր: Որպես դրական կողմ կարելի է նշել նրա շարունակականությունը, ինչը մարդկանց կողմից ընդունվում է որպես կյանքի շարունակականություն: Բացի դրանից, սերիալն առանձին իրականություն է, որում մարդը կարող է մոռանալ իր հոգսերի և խնդիրների մասին»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է հոգեբան Խաչատուր Գասպարյանը:
Նա ընդգծել է հասարակության վրա սերիալների բացասական ազդեցությունը, հատկապես դեռահասների և երիտասարդների վրա, որոնք շատ հաճախ ընդօրինակում են հերոսների ագրեսիվ պահվածքը: «Ես ականատես եմ եղել մի դեպքի, երբ 9-ամյա տղան փորձում էր կյանքին վերջ տալ` նմանակելով իր սիրած հերոսին: Դրա հետ կապված` կարծում եմ, որ հեռուստատեսությունը պետք է նման ֆիլմեր ցուցադրի ժամանակային խիստ շրջանակներում, որպեսզի երեխաները չկարողանան դրանք դիտել: Բացի դրանից, նման դեպքում կարևոր է նաև ծնողների դերը, որոնք պետք է հետևեն, թե ինչ է դիտում իրենց երեխան»,- ասել է մասնագետը:
Նա նաև նշել է, որ յուրաքանչյուր ֆիլմում, ինչպես նաև սերիալում թաքնված ուղերձներ կան: «Այսպես կոչված գաղտնի «մեսիջները», որոնք առկա են մեր սերիալներում, շատ վտանգավոր են, քանի որ դրանցում ագրեսիա կա»:
Նրա խոսքերով, պետք է ստեղծել հատուկ խորհուրդ, որը կվերահսկի թե ինչ կարելի է կամ չի կարելի ցուցադրել սերիալներում:
Իր հերթին, Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը համոզմունք է հայտնել, որ ժամանակի հետ հայ հանդիսատեսը կսկսի ավելի ինտելեկտուալ կինո պահանջել:

18 Январь 2011 - 10:31 AMT
“Сериалы имеют и положительные, и отрицательные стороны. В качестве одного из его положительных сторон можно отметить его продолжительность, что воспринимается людьми как продолжительность жизни. Помимо этого, сериал – это отдельная реальность, в которой человек может забыть о своих проблемах и заботах или же взглянуть на них иначе, по-новому”, – сказал на пресс-конференции в Ереване психолог Хачатур Гаспарян.
Он подчеркнул отрицательное влияние сериалов на общество, особенно на подростков или молодых людей, которые очень часто перенимают агрессивное поведение героев, демонстрируемых в телесериалах. “Я был свидетелем случая, когда 9-летний ребенок пытался покончить с жизнью, подражая своему любимому герою. В связи с этим я считаю, что телевидение должно показывать подобные сериалы в строгих временных рамках, чтобы дети не могли все смотреть. Помимо этого, в таком случае немаловажна также роль родителей, которые должны четко следить за тем, что смотрит их ребенок”, – подчеркнул специалист.
Он также отметил, что в каждом фильме, а также сериале имеются скрытые сообщения. “Так называемые скрытые “мэссиджи ”, которые присутствуют в наших сериалах, очень опасны, поскольку в них заключается агрессия.
По его словам, стоило бы создать особый совет, который контролировал бы то, что стоит и не стоит показывать в сериалах.
В свою очередь директор Национального киноцентра Геворг Геворгян выразил уверенность в том, что со временем армянский зритель начнет требовать более интеллектуальное кино.