Հայաստանում «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում ֆիլմաշար կնկարահանվի ղարաբաղյան պատերազմի մասին՝ Խոջալուի իրադարձությունների և «Օղակ» ռազմական գործողության մասին: Ինչպես ասել է տեղեկատվական անվտանգության գծով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, ադրբեջանական կողմի վկայությունների համաձայն Խոջալու գյուղում ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ զոհվել են մեսխեթցի թուրքերը:
«Նրանց գրանցում էին Շուշի քաղաքում, իսկ բնակեցնում էին Խոջալույում, այդպիսով փաստացի ավելացնելով մահմեդական բնակչության քանակը Շուշիում, իսկ մյուս կողմից, մեսխեթցի թուրքերը «կենդանի վահան» ծառայեցին ադրբեջանցիների համար ղարաբաղյան պատերազմում»,-ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը: Նա նաև նշել է, որ հրաման է եղել դուրս չբերել բնակչությանը հումանիտար միջանցքով: «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարն արդեն 3 ֆիլմ է ընդգրկում Բաքվում, Սումգայիթում և Մարաղայում հայերի ջարդերի մասին:
«Այսօր Բաքվի իրադարձություններն Ադրբեջանը ներկայցնում է որպես ստիպված միջոց: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է հարևան հանրապետությունում աճում ջարդարարների նոր սերունդ: Ես զարմացած եմ, որ մեր խորհրդարանն մինչ օրս չի ճանաչել, որ հայերի ջարդերը Բաքվում ցեղասպանություն են, թեև այդ իրադարձությունները համապատասխանում են այդ սահմանմանը, ըստ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի»,-ասել է Մարինա Գրիգորյանը: Ըստ նրա, փաստագրական ֆիլմերի շարքի վրա աշխատելու ժամանակ հաջողվեց հայտնաբերել տեսանյութեր, որոնք չափազանց վատ վիճակում էին, բոլոր այդ կադրերը թվայնացվել են: Հաջողվել է նաև հայտնաբերել ջարդերի որոշ զոհերի լուսանկարներն ու լրացնել զոհերի ցուցակը, որոնց քանակն ըստ ոչ լիարժեք տվյալների կազմում է շուրջ 300 մարդ:

В рамках проекта “Обыкновенный геноцид” в Армении выйдет ряд фильмов о Карабахской войне: о событиях в Ходжалу и о военной операции “Кольцо”. Об этом в ходе пресс-конференции сообщила руководитель проекта Марина Григорян. Как сказал эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян, по имеющимся свидетельствам азербайджанской стороны, в селе Ходжалу в ходе карабахской войны погибли турки-месхетинцы. “Их регистрировали в городе Шуши, а заселяли в Ходжалу, таким образом документально увеличивая число мусульманского населения в Шуши, а с другой стороны, турки-месхетинцы послужили для азербайджанцев “живым щитом” в этой войне”, – сказал Самвел Мартиросян. Он также отметил, что был приказ не выводить население из села по гуманитарному коридору. Цикл “Обыкновенный геноцид” уже объединяет 3 фильма про погромы армян в Баку, Сумгаите и селе Марага.
“Сегодня события в Баку преподносятся Азербайджаном как вынужденная мера. Мы наблюдаем, как в наши дни в соседней республике взращивается новое поколение погромщиков. Я удивлена, что наш парламент до сих пор не признал погромы армянского населения в Азербайджане геноцидом, хотя эти события подходят под это определение, согласно конвенции ООН”, – сказала Марина Григорян. По ее словам, во время работы над серией документальных фильмов, удалось обнаружить видеоматериалы, которые находились в крайне плохом состоянии, все эти кадры были оцифрованы. Также удалось обнаружить фотографии некоторых жертв резни и дополнить список жертв, число которых по неполным данным составляет порядка 300 человек.