Ադրբեջանից հայ փախստականների լիազոր ներկայացուցիչների համագումարի կազմկոմիտեն դիմել է ՌԴ Պետդումային: Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է. «Ինչպես գիտեք ամեն տարի հունվարի 20-ը Ադրբեջանում նշվում է որպես Ադրբեջանի անկախության համար զոհվածների հիշատակի օր: Միջոցառումների հիմնական կենտրոնն այսպես կոչված «շահիդների» պուրակն է»:
Բաքու ժամանող բոլոր պատվիրակություններն արարողակարգի շրջանակներում պարտադիր այցելում են «շահիդների» պուրակ և ծաղկեպսակ դնում «Ադրբեջանի անկախության համար զոհվածների գերեզմաններին»: Ո՞վ է իրականում թաղված այդ պուրակում»: Նամակում նշվում է, որ այդ տարածքում թաղված են Բաքվում հայերի ջարդերի մասնակցիները: «Նույն վայրում հուղարկավորելով նաև մի քանի ռուս քաղաքացիների, որոնք ոչ մի կապ չունեին մարդասպանների հետ, այլ իրենք ևս նրանց զոհերն էին, ջարդերի կազմակերպիչները ցանկանում էին ցուցյ տալ աշխարհին, թե իբր ջարդարարների կազմը «ինտերնացիոնալ էր»,-ասվում է նամակում: Ինչպես ասվում է նամակում, այդ զեղծարարությունը պղծում է սպանված խաղաղ բնակիչների ու Խորհրդային բանակի զինվորների հիշատակը, ինչպես նաև դա կատարված ոճրագործությունների համար պատասխանատվությունից խուսափելու փորձ է:
«Մենք մտադիր ենք միջազգային հետաքննություն սկսել Ադրբեջանում զեղծարարությունների վերաբերյալ»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է կազմկոմիտեի քարտուղար Մարիամ Ավագյանը: Իր հերթին կազմկոմիտեի անդամ Ռոման Գյուլբանդյանը նշել է, որ իրենք մտադիր են ավարտին հասցնել գործը՝ վերջ դնելու համար այդ կեղծարարությանը: Ըստ նրա, երբ կազմկոմիտեն ստանա ռուսական կողմի պատասխանը, նա այդ նույն հարցով կդիմի Հաագայի դատարան:
«Մեր տունը Հայաստանն է» ՀԿ-ի ղեկավար Նիկոլայ Բաբաջանյանը հայտնել է, որ շահիդների թվում են նաև այնպիսի մարդիկ, որոնք մահացել են, օրինակ, հոգեկան ցնցումից, կամ մի կին է, որն ինքնասպան է եղել, չդիմանալով ամուսնու մահին: «Շահիդների ցուցակում է նաև անհայտ կորած համարվող մի մարդ, որը, չգիտես ինչու, այդտեղ է թաղված»,-ասել է նա:

20 January 2011 - 09:40 AMT
The organizational committee of the Armenian refugees from Azerbaijan addressed a letter to the Russian State Duma.
“As you know, January 20 is marked in Azerbaijan as the commemoration day of all who died for the country’s independence. All events are centered around the Shahid Alley, which is honored like a “sacred place”. All delegations arriving in Azerbaijan are scheduled to visit and lay a wreath to the graves. But do all know who was buried in this Alley? These are some of criminals, who perpetrated the massacre of Armenians in Baku. There are also some Russians, who, actually, had no connection with those criminals This is nothing but mockery of the memory of civilians and soviet soldiers, who were killed during those days,” the letter says.
“We intend to launch an international investigation to dispel Baku’s myths about Shahid Alley,” committee secretary Mariam Avagyan told a news conference in Yerevan. “We will address to the International Court of Justice,” she said.
For his part, head of Our Home Armenia NGO Nikolay Babajanyan said that among the people who were buried in the Shahid Alley was a woman who committed a suicide after her husband’s death. “A person missing is for some reason also included into the list of Shahids,” he said.