20 Հունվար 2011 - 11:32 AMT
Հունվարի 20-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, որը նվիրված էր Կապանում բազմամետաղ հանքավայերի շահագործման նպատակով շուրջ 50 հազար ծառերի հատման հետ, բնապահպանության փոխնախարար Սիմոն Պապյանն ասել է, որ երկրի տնտեսությունը պետք է զարգանա, իսկ դա անհնար է առանց շրջակա միջավայրին վնասելու: «Անհնար է զարգացնել տնտեսությունը, չվնասելով շրջակա միջավայրին, սակայն հարկավոր է որոշակի հավասարակշռություն պահպանել., վնասը նվազագույնի հասցնելու համար: Հարկավոր է գտնել ամենաճիշտ ու լավագույն լուծումները»,-ասել է նա:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք Կապանի հանքավայրի բաց շահագործում, փոխնախարարն ասել է, որ նման խնդիր դեռևս օրակարգում չկա, իսկ երբ հայտնվի, որոշում կայացնելուց առաջ անպայման հասարակական լսումներ կանցկացվեն:
Նա հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանում կան լուրջ բնապահպանական խնդիրներ, որոնցից գլխավորը կապված է Սևանի էկոհամակարգի հետ:

20 Январь 2011 - 11:32 AMT
20 января на пресс-конференции в Ереване в связи с вырубкой 50 тысяч деревьев для эксплуатации месторождения полиметаллов в Капане, первый замминистра по охране природы Симон Папян сказал, что экономика страны должна безусловно развиваться, а ее развитие невозможно без нанесения ущерба окружающей среде. “Развитие экономики невозможно без вреда для природы, но необходимо сохранять определенный баланс, то есть стараться свести вред к минимуму. Необходимо находить самые правильные и оптимальные решения”, – отметил он.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о беспокоившем экологов вопросе, который заключается в возможной открытой эксплуатации капанского месторождения, замминистра ответил, что пока данной задачи в повестке нет, а при ее появлении будут обязательно проведены общественные слушания прежде, чем будет вынесено какое-либо решение.
Он также добавил, что на сегодняшний день в Армении имеются серьезные экологические проблемы, самая основная из которых связана с экосистемой озера Севан.