20 Հունվար 2011 - 13:34 AMT
Հայաստանը «Մաքուր զարգացման մեխանիզմի» նախագծերով ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների լավագույն եռյակի մեջ է մտել
«Հայաստանը «Մաքուր զարգացման մեխանիզմի» (Clean Development Mechanism – CDM) նախագծերով ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների լավագույն եռյակի մեջ է մտել: 2010 թվականի դեկտեմբերին Մեքսիկայում կլիմայական փոփոխությունների վերաբերյալ խորհրդաժողովում Հայաստանը Բրազիլիայի և Լուանդայի հետ մեկտեղ հավաստագիր ստացավ` որպես երկիր, որը լավագույն արդյունքների է հասել CDM իրականացման գործում»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Հայաստանի բնապահպանության առաջին փոխնախարար Սիմոն Պապյանը:
Նրա խոսքով` «Մաքուր զարգացման մեխանիզմի» նպատակը ջերմոցային գազերի համակենտրոնացման նվազեցումն է, ինչպես նաև տնտեսության զարգացումը, որը կայանում է զարգացող երկրներին ներդրումների տրամադրման մեջ, որպեսզի խթանվի արտադրության աճը: Ներդրումները տրամադրվում են զարգացած երկրների կողմից:
«Մեր երկրի կառավարությունը մեծ ուշադրություն է հատկացնում CDM գործընթացներին մասնակցությանը: 2006 թվականին Բնապահպանության նախարարությունը լիազոր մարմին ճանաչվեց այդ հարցում: Սակայն նրան պետք է աջակցեն նաև Էկոնոմիկայի և Սոցիալական ապահովման նախարարությունները»,- ավելացրել է փոխնախարարը: Նա նշել է նաև, որ CDM խորհուրդն արդեն 5 նախագիծ է հաստատել Հայաստանի առնչությամբ, իսկ երկրի Էկոլոգիայի նախարարությունը 6 նախագիծ է հաստատել և հավանություն տվել 3-ին:
Իրագործվող նախագծերը վերաբերում են Նուբարաշենի աղբանոցում բիոգազի հավաքմանը, Լուսակերտի թռչնաֆաբրիկայի օրգանական թափոնների հիման վրա երկրում բիոգազի արտադրության առաջին գործարանի գործարկմանը, փոքր հիդրոէներգետիկայի ոլորտի զարգացմանը և այլն:
«Մաքուր զարգացման մեխանիզմը» (CDM) հիմնադրվել է Կիոտոյի արձանագրության 12-րդ հոդվածի շրջանակներում: Այն թույլ է տալիս ջերմոցային գազերի արտանետման ծավալների նվազման ուղղությամբ նախագծեր իրականացնել այն երկրներում, որոնց համար արտանետման ծավալները սահմանված չեն Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ Շրջանակային կոնվենցիային (ՄԱԿ ԿՓՇԿ) կից Կիոտոյի արձանագրության մեջ:

20 Январь 2011 - 13:34 AMT
Армения попала в тройку лидеров стран СНГ и Восточной Европы по проектам “Механизма чистого развития”
“Армения попала в тройку лидеров среди стран СНГ и Восточной Европы по проектам “Механизма чистого развития” (Clean Development Mechanism, CDM). В декабре 2010 года на конференции по климатическим изменениям в Мексике Армения получила сертификат (наряду с Бразилией и Луандой) как страна, которая достигла лучших результатов в реализации CDM”, – сообщил на пресс-конференции в Ереване первый замминистра охраны природы Армении Симон Папян.
По его словам, целью “Механизма чистого развития” является снижение концентрации парниковых газов, а также развитие экономики, которое заключается в предоставлении инвестиций развивающимся странам для того, чтобы стимулировать рост производства. Инвестиции предоставляются развитыми странами.
“Правительство нашей страны уделяет большое внимание участию в процессах CDM. Министерство охраны природы в 2006 году было признано уполномоченным органом по данному вопросу. Однако ему должны оказывать содействие также Министерство экономики и Министерство по социальному обеспечению”, – добавил замминистра.
Он также отметил, что Совет CDM уже утвердил 5 проектов относительно Армении, а Минэкологии страны утвердило 6 проектов и одобрило 3.
Реализуемые проекты касаются сбора биогаза на Нубарашенской мусорной свалке, запуска первого в стране завода по производству биогаза на основе органических отходов Лусакертской птицефабрики, развития сферы малой гидроэнергетики и т.д.
“Механизм чистого развития” (CDM) учрежден в рамках 12-й статьи Киотского протокола. Он позволяет реализовывать проекты по сокращению объемов выброса парниковых газов в странах, для которых не установлены объемы выброса по Киотскому протоколу к Рамочной конвенции ООН об изменении климата РКИК ООН.