21 Հունվար 2011 - 16:08 AMT
Վահագն Չախալյանի պաշտպանության հանձնախումբը Հայաստանի և Վրաստանի նախագահներին կոչ է անում ազատ արձակել նրան
2009թ. ապրիլի 7-ին Վրաստանի առաջին ատյանի դատարանի ակնհայտ օրինախախտումներով ուղեկցվող դատավարության արդյունքում Վահագն Չախալյանը դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման մի շարք շինծու մեղադրանքներով, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են Ջավախքի հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված նրա քաղաքական և հասարակական գործունեությանը: Այդ մասին ասվում է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլու Հայաստան այցի կապակցությամբ Վահագն Չախալյանի պաշտպանության հանձնախմբի բաց նամակում: Նամակում նշվում է, որ Վահագն Չախալյանը այն ջավախքահայ գործիչներից է, որը հետևողականորեն հանդես է գալիս վրաց իշխանությունների կողմից ջավախքահայության նկատմամբ իրականացվող խտրական քաղաքականության դեմ: «Թեև նրա հանրային գործունեությունն ընթանում էր բացառապես օրինականության սահմաններում, սակայն ժողովրդի մեջ նրա հեղինակությունը և անկախ ու անկաշառ գործչի նրա համբավը ստիպեցին վրաց իշխանություններին կազմակերպել նրա չեզոքացման գործողությունը, որի արդյունքում նա այսօր բանտում է: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի և Վրաստանի նախագահներին քննարկել և արդարացի լուծում տալ Վահագն Չախալյանի խնդրին` անհապաղ նրան ազատ արձակելով»,- ասվում է հայտարարության մեջ, որը ստորագրել են Վահագն Չախալյանի պաշտպանության հանձնախմբի անդամները:
Վահագն Չախալյանը ձերբակալվեց 2008 թվականի ամռանը: Նրան մեղադրել են դիմադրության մեջ իշխանության ներկայացուցչին, զենքի և զինամթերքի ձեռքբերման և պահման, զանգվածային անկարգությունների կազմակերպման մեջ: Չախալյանի գործով դատավարության ընթացքում խախտումները մատնանշվել են ինչպես հայկական հասարակական կազմակերպությունների, այնպես էլ Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից: Չախալյանի փաստաբանները որոշել են պաշտպանել նրա շահերը ցանկացած ատյաններում` ընդհուպ մինչև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

21 Январь 2011 - 16:08 AMT
Комитет интеллигенции в защиту Ваагна Чахаляна призывает президентов Армении и Грузии освободить его
Ваагн Чахалян, приговоренный к 10 годам лишения свободы, был осужден по сфабрикованному обвинению, которое прямо касалось его общественной и политической деятельности по защите прав армян Джавахка. Об этом говорится в открытом письме представителей армянской интеллигенции президентам Армении и Грузии. В письме подчеркивается, что деятельность Чахаляна осуществлялась исключительно в рамках закона. «Однако его растущий авторитет заставил грузинские власти нейтрализовать его деятельность. Мы призываем президентов Армении и Грузии обсудить и дать справедливое решение по джавахкскому активисту и немедленно освободить его", – говорится в заявлении, подписанном Комитетом интеллигенции в защиту Ваагна Чахаляна.
Ваагн Чахалян был арестован летом 2008 года. Ему инкриминировалось сопротивление представителю власти, приобретение и хранение оружия и боеприпасов, организация массовых беспорядков. Нарушения в ходе судопроизводства по делу Чахаляна были отмечены как армянскими общественными организациями, так и омбудсменом Грузии. Защита Чахаляна решила отстаивать его интересы в любых инстанциях, вплоть до Европейского суда по правам человека.