23 Հունվար 2011 - 11:42 AMT
Հունվարի 22-ին Հայ-Բրիտանական Գործարարության Պալատը և Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը կազմակերպել են շոտլանդացի հայտնի բանաստեղծ Ռոբերտ Բըրնսին նվիրված բարեգործական երեկո` Բըրնսի ընթրիք:
Արդեն տասներեք տարի շարունակ Արմենիա-Մարիոթ հյուրանոցը հյուրընկալում է Բըրնսի ընթրիքը՝ հուսալով ոչ միայն ուրախ ժամանց կազմակերպել ներկաների համար, այլ նաև գումար հավաքագրել բարեգործական նպատակներով: Անցած տարիներին հանգանակված գումարներով մարզային ծննդատների համար ձեռք է բերվել $74,000 արժողության ժամանակակից սարքավորում (Project Nova կազմակերպության հետ համատեղ), վերականգնվել է երկու նորածինների տեսողությունը (Հայկական Ակնաբուժության նախագծի հետ համատեղ), աջակցություն է տրամադրվել Հայ Ձմեռ Պապ բարեգործական հիմնադրամին, Զատիկ մանկատանը ստեղծվել է Ռոբերտ Բըրնսի անվան երիտասարդական կրթական կենտրոն:
Բըրնսի ընթրիքը շոտլանդացիների համար ազգային տոնի արժեք ունի և ամեն տարի հունվարի վերջին նշվում աշխարհի տարբեր երկրներում: Ընթրիքի առանցքը շոտլանդական յուրահատուկ «հագիս» ուտեստն է, որը ավանդաբար Շոտլանդիայից Հայաստան է ժամանում Բըրնսի ընթրիքից մի քանի օր առաջ՝ «հագիս» պատրաստող խոհարարի և շոտլանդացի պարկապզուկահարի ուղեկցությամբ:

23 Январь 2011 - 11:42 AMT
22 января в Ереване состоялся благотворительный вечер “Ужин Бернса”, посвященный известному шотландскому поэту Роберту Бернсу, сообщило посольство Великобритании в Армении. Организаторами мероприятия являются Армяно-Британская бизнес палата и Посольство Великобритании в Армении. Уже на протяжении 13 лет в гостинице “Армения-Мариотт” проходит “Ужин Бернса”, который предполагает не только веселое времяпровождение, но и сбор средств в благотворительных целях. На средства, собранные в прошлые годы, была приобретена современная техника для родильных домов областей республики на сумму в $74,000 (совместно с организацией Project Nova). Помимо этого, было восстановлено зрение двух новорожденных, оказано содействие благотворительному фонду “Армянский Дед Мороз”.
“Ужин Бернса” для шотландцев является национальным праздником, и каждый год в конце января его отмечают во многих странах мира. Согласно традиции, шотландское национальное блюдо из бараньих потрохов (сердца, печени и легких), порубленных с луком, толокном, салом, приправами и солью и сваренных в коровьей кишке “Haggis” готовится в Шотландии и за два дня до благотворительного вечера “Ужин Бернса” вручается послу Великобритании.
Мероприятие завершилось совместным концертом армянской рок- группы “Бамбир” и шотландского волынщика.