24 Հունվար 2011 - 11:43 AMT
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականները դասախոսություններ կկարդան Հայաստանում ժամանակակից գենետիկայի վերաբերյալ
«Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը ԵՊՀ-ի և Եվրոպայի կենսաքիմիական ընկերակցությունների դաշնության հետ համատեղ (FEBS) փետրվարի 20-26-ը Երևանում կազմակերպում է ժամանակակից գենետիկայի վերաբերյալ դասախոսությունների շարք, հունվարի 24-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիայի» նախագահ Արսեն Գասպարյանը:
«Միջոցառմանը, որտեղ կներկայացվեն գենետիկայի վերջին նվաճումները, կմասնակցեն 13 ականավոր գիտնականներ տարբեր երկրներից, այդ թվում նաև Երևան կժամանի բրիտանացի կենսաքիմիկոս, բժշկության և ֆիզիոլոգիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակի 2001թ. դափնեկիր Տիմոտի Հանթը: Դասախոսություններով հանդես կգան նաև 5 հայ գիտնականներ»,-ասել է նա: Իր հերթին կազմակերպության հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Հովակիմ Զաքարյանը նշեց, որ դասախոսությունների թեման՝ գենետիկ անկայունությունը, շատ ակտուալ է այսօր: «Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ հեցն գենետիկ անկայունությունն է, օրինակ, այնպիսի հիվանդության պատճառը, ինչպիսին է քաղցկեղը: Իմունային համակարգը ևս կախված է գենետիկ անկայունությունից: Այդ թեմային մեր բուհերում պատշաճ ուշադրություն չի դարձվում»,-ասել է նա: Զաքարյանը հավելել է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն շուրջ 30 հայ և 19 օտարերկրացի ուսանողներ ու երիտասարդ գիտնականներ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Ճապոնիայից, ՌԴ-ից, Կանադայից: «Արտերկրի մասնակիցների այցելությունը հոգում է FEBS-ը, իսկ գիտնականներն անվճար են կարդում այդ դասախոսությունները»,-ասել է Զաքարյանը:

Общественная организация “Ассоциация молодых биологов” совместно с Ереванским государственным университетом и Федерацией европейских биохимических обществ (FEBS) с 20 по 26 февраля организует в Ереване курс лекций по современной генетике, сообщил 24 января на пресс-конференции в Ереване председатель “Ассоциации молодых биологов” Арсен Гаспарян.
“Подобные лекции довольно распространены в Европе, однако в Армении курсы в таком масштабе проводятся впервые. В мероприятии, где будут представлены последние достижения в области генетики, примут участие 13 выдающихся мировых деятелей науки из разных стран мира, в их числе британский биохимик, лауреат Нобелевской премии в области медицины и физиологии 2001 года Тимоти Хант. Кроме зарубежных специалистов, лекции будут читать также 5 армянских ученых”, – сказал он.
Со своей стороны координатор по связям с общественностью “Ассоциации молодых биологов” Оваким Закарян отметил, что тематика лекций – генетическая нестабильность – очень актуальна на сегодняшний день.
“Исследования последних десятилетий показывают, что генетическая нестабильность является причиной таких заболеваний как, например, раковая опухоль. Деятельность иммунной системы также в определенной степени зависит от генетической нестабильности. Этой теме не уделяется должного внимания в наших вузах, поэтому мы и решили обратиться к нему”, – сказал он.
По словам Закаряна лекции дадут возможность студентам и молодым ученым лучше ознакомиться с данной сферой. Он также добавил, что в мероприятии примут участие порядка 30 армянских и 19 иностранных студентов и молодых ученых из США, Великобритании, Франции, Японии, России, Канады. “Приезд иностранных участников осуществляется посредством стипендий, выделенных FEBS. Ученые же читают эти лекции бесплатно”, – подчеркнул Закарян.