25 January 2011 - 09:16 AMT
2010թ. սկզբի համեմատ Սևանա լճի ջրի մակարդակը բարձրացել է 46 սանտիմետրով և դեկտեմբերի 31-ի տվյալներով կազմել է 1899,71 մ, հունվարի 25-ին լրագրողներին է հայտնել ՀՀ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի պետ Անդրանիկ Անդրեասյանը: «Եթե հաշվի առնենք, որ լճում ջրի մակարդակը միջինը բարձանում է 15-20 սմ, ապա այդ տեսակետից մենք գերակատարել ենք ՀՀ լճի մակարդակի բարձրացման մասին օրենքի պահանջները»,-ասել է նա: Անդրեասյանը հայտնել է նաև, որ Սևանից 2010թ. բաց է թողնվել 156 մլն խորանարդ մետր ջուր:
Անդրադառնալով ոռոգման ու ջրային պաշարներով համակարգի համալրմանը՝ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի պետն ասել է, որ 2010թ. եղան որոշ խնդիրներ, կապված անբարենպաստ կլիմայական պայմանների և գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրված անկման հետ: «Հուսով եմ, որ այս տարի ըստ նախնական կանխատեսումների փետրվար-մարտին տեղումներ կլինեն, մեր գետերը, ջրամբարները կհամալրվեն ջրով և պաշարների հետ կապված խնդիրներ չենք ունենա»,-հավելել է նա:

По сравнению с началом 2010 года уровень воды в озере Севан поднялся на 46 см и по состоянию на 31 декабря составил 1899,71м, сообщил журналистам 25 января на пресс-конференции в Ереване начальник Государственного комитета водного хозяйства РА Андраник Андреасян. «Если учитывать, что средний тем роста уровня составляет 15-20 см, то с этой точки зрения мы перевыполнили требования закона РА о повышении уровня озера», – отметил он. Андраник Андреасян также сообщил, что из о. Севан в 2010 году было выпущено 156 млн. кубометров воды.
Касаясь проблем орошения и пополнения системы водными запасами, начальник Госкомитета водного хозяйства сказал, что в 2010 году были некоторые проблемы, связанные с неблагоприятными климатическими условиями и спадом в сфере сельского хозяйства. «Надеюсь, что в этом году по предварительным прогнозам в феврале-марте выпадут осадки, наши реки, водохранилища пополнятся водой и у нас не будет проблем в запасами», – добавил он.