25 Հունվար 2011 - 11:59 AMT
«Սկսած 2006 թվականից Հայաստանում առանց որոշակի բնակության վայրի մարդկանց համար մեկ ժամանակավոր ապաստարան է գործում: Այսօրվա դրությամբ ապաստարանը կարող է 60 օրով ապահովել 60 անօթևանների»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է թիվ 1 ինտերնատ-տանն առընթեր անօթևան մարդկանց համար ժամանակավոր ապաստարանի փոխտնօրեն Արթուր Մարկոսյանը:
Նրա խոսքով` ստեղծման պահից հաստատությունը սպասարկել է 1262 մարդու: «Առաջին հերթին մենք կարգի ենք բերում անօթևանի սանիտարաբժշկական վիճակը, նրան սոցիալական օգնություն ենք ցուցաբերում, ինչպես նաև զբաղվում ենք փաստաթղթերի տրամադրմամբ, եթե դրա կարիքը լինում է: Անօթևան մարդկանց սպասարկման համար ՀՀ կառավարությունը 2011 թվականին 69 մլն դրամ կհատկացնի` օրական մեկ անօթևանին 2500 դրամ հաշվարկով»,- նշել է Մարկոսյանը:
Նա ավելացրել է նաև, որ հաստատության ջանքերով աշխատանքի է տեղավորվել 24 մարդ, 22-ը տուն են ուղարկվել: Առանց որոշակի բնակության վայրի մարդկանց մեջ գերակշռում են միջին տարիքի մարդիկ:
Հայաստանի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հաշմանդամների և տարեց մարդկանց հարցերով վարչության պետի տեղակալ Անահիտ Գևորգյանն իր հերթին նշել է, որ ևս մեկ ապաստարանի ստեղծման անհրաժեշտություն կա, քանի որ 60 տեղով մեկ նման ապաստարանը քիչ է, հատկապես ձմռանը: «Շատ մոտավոր հաշվարկներով առանց որոշակի բնակավայրի ավելի քան 100 մարդ կա, ընդ որում` նրանցից մոտ 50%-ը երկրի մարզերից են: Հանրապետության մեծությամբ երկրորդ քաղաքում` Գյումրիում, նույնպես մոտ 100 անօթևաններ կան, ուստի այնտեղ նույնպես հարկավոր է առնվազն մեկ ժամանակավոր ապաստարան կառուցել»,- ասել է նա:

“Начиная с 2006 года в Армении действует одно временное пристанище для людей без определенного места жительства. На сегодняшний день убежище способно содержать 60 бездомных на 60 дней”, – сказал на пресс-конференции в Ереване замдиректора временного убежища для бездомных людей при доме-интернате №1 Артур Маркосян.
По его словам, с момента создания учреждение обслужило 1262 человека. “В первую очередь мы приводим в порядок санитарно-медицинское состояние бездомного, оказываем ему социальную помощь, а также занимаемся предоставлением документов, если в этом есть необходимость. На обслуживание людей без определенного места жительства в 2011 году правительство выделит 69 млн драмов, с расчетом 2500 драмов в день на каждого бездомного”, – отметил Маркосян.
Он также добавил, что силами учреждения на работу было устроено 24 человека, 22 было отправлено домой. Среди людей без определенного места жительства преобладают люди среднего возраста.
В свою очередь, замначальника управления по вопросам инвалидов и престарелых Министерства труда и социальных вопросов Армении Анаит Геворкян отметила, что есть потребность в создании еще одного убежища, поскольку одного такого дома с 60 местами мало, особенно в зимний период. “По очень приблизительным подсчетам в нашей столице имеется более 100 бездомных, причем около 50% из них – приезжие из областей страны. Во втором по величине городе республики – Гюмри – также живут около 100 бездомных, поэтому там тоже следовало бы открыть хотя бы одно временное убежище”, – сазала она.