26 Հունվար 2011 - 09:09 AMT
Հարավային Սուդանը չի կարող նախադեպ ծառայել Լեռնային Ղարաբաղի համար: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Գեղամ Բաղդասարյանը, Հարավային Սուդանի հարցում հակամարտության բոլոր կողմերը համաձայն էին հարավի ինքնորոշմանը, ինչը չես ասի Լեռնային Ղարաբաղի մասին: «Սակայն, այնուամենայնիվ, Հարավային Սուդանի օրինակը մասնակիորեն կարելի է նախադեպ համարել, քանի որ աշխարհի քարտեզի վրա հայտնվեց ևս մեկ պետություն»,-ասել է նախկին պատգամավորը:
Նա հիշեցրել է, որ երբ ստեղծվեց ՄԱԿ-ը, աշխարհում կար մոտ 150 պետություն, իսկ այսօր ազգերի ինքնոորշման իրավունքի շնորհիվ, պետությունների քանակը հասել է գրեթե 200-ի:

26 Январь 2011 - 09:09 AMT
Южный Судан не может стать прецедентом для Нагорного Карабаха. Как на пресс-конференции в Ереване заявил экс-депутат парламента НКР Гегам Багдасарян, в случае с Южным Суданом все стороны конфликта согласились с идеей самоопределения юга, что нельзя сказать про Карабах. «Но, тем не менее, пример Южного Судана частично можно считать прецедентом, поскольку на карте мира появилась еще одно государствo”,- сказал бывший депутат.
Он напомнил, что во время создания ООН в мире было не больше 150 стран, а сегодня, благодаря праву народов на самоопределение, их количество больше 200.