«Այսօր եկեղեցիների քանակը բավարար չէ հավատացյալներին տեղավորելու համար, սակայն, չնայած հոգևոր վերելքին, որն այսօր առկա է Հայաստանում, մեր հայրենակիցներն ավելի շատ են հակված սնոտիապաշտության»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Երևանում Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու քահանա Շմավոն Ղևոնդյանը:
Նա նշել է, որ ցանկացած գուշակություն անընդունելի է Աստծո համար, քանի որ ապագան կարող է իմանալ միայն Նա: «Գուշակության միջոցով Չարիքը մարդուն հեռացնում է Աստծուց»,- նշել է քահանան:
Երազների վերաբերյալ քահանան նշել է, որ «դրանք կարող են լինել նաև Աստծո կողմից, սակայն պետք չէ դրանց մեծ ուշադրություն դարձնել»:
Իր հերթին, Հոգեբանական օգնության կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Պողոսյանը նշել է, որ սնահավատությունն ըստ էության պատմամշակութային երևույթ է: «Գուշակություն միշտ եղել է, կա և կլինի: Գուշակներին դիմելը պայմանավորված է մարդու պաշտպանված լինելու պահանջով: Հաճախ մարդիկ դիմում են գուշակներին սթրեսի ժամանակ: Սակայն գուշակությունը չի օգնում վերացնել պատճառը, մարդն ինքը պետք է ուժեր գտնի իր մեջ»,- ասել է նա:
Հոգեբանը նշել է, որ այդ երևույթի վտանգը նրանում է, որ այն ծրագրավորում է մարդու հետագա կյանքը: «Մարդը միշտ լսում է այն, ինչ ցանկանում է լսել: Պետք չէ մոռանալ, որ գուշակները շատ լավ հոգեբաններ են, որոնք հիանալի տիրապետում են ժեստերի «լեզվին»,- ասել է Պողոսյանը:

“Сегодня нам не хватает церквей, чтобы вместить прихожан, однако, несмотря на духовный подъем, имеющий место в сегодняшней Армении, наши соотечественники все более тяготеют к суеверию и чаще стали обращаться к услугам гадалок”, – сказал на пресс-конференции в Ереване священник церкви Святого Иоанна Крестителя в Ереване, иерей Шмавон Гевондян.
Он подчеркнул, что любое гадание неприемлемо в глазах Господа, поскольку будущее может знать только Он сам. “Посредством гадания Зло уводит человека от Всевышнего”, – отметил иерей. Обращаясь к библейским пророкам, он заметил, что “не стоит путать гадание с пророчеством”.
Относительно снов священник заметил, что “они могут быть как от Бога, так и не от него, однако обращать на них слишком большого внимания не стоит”.
В свою очередь директор Центра психологической помощи Рубен Погосян отметил, что суеверие по своей сути – это культурно-историческое явление. “Гадание всегда было, есть и будет. Обращение к гадалкам обусловливается потребностью человека в защите. Часто люди обращаются к гадалкам во время стресса, который следует после катастроф, стихийных бедствий. Однако гадание не поможет устранить причину, человек сам должен найти силы и разобраться в себе”, – сказал он.
Психолог отметил, что опасность этого явления заключается в том, что оно программирует последующую жизнь личности. “Человек всегда слышит то, что он хочет услышать. Не стоит также забывать, что гадалки – очень хорошие психологи, которые прекрасно умеют читать человека по его жестам, манерам и телодвижению в целом”, – подчеркнул Погосян.