26 Հունվար 2011 - 15:56 AMT
Դաշնամուրի Եվրոպական մրցույթին կկարողանան մասնակցել երկու դաշնակահարներ Հայաստանից: Եվրամիության Դաշնամուրի եվրոպական ծրագրի շրջանակներում մրցույթը տեղի կունենա այս տարվա հոկտեմբերի 15-30 Ֆրանսիայում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատնից:
Ֆրանսիացի դաշնակահար Ժյուլիեն Ֆորը, որը արդեն մասնակցել է «Եվրոպական երեքշաբթիներ» համերգներին Քիշինևում (Մոլդավիա), ս.թ. հունվարի 27-ին համերգով հանդես կգա Հայաստանում Ֆրանսիայի Դեսպանատանը, կատարելով Ֆերենց Լիստի, Ֆրեդերիկ Շոպենի և Մորիս Ռավելի ստեղծագործությունները: Համերգին կմասնակցեն նաև Երևանի Կոնսերվատորիայի երեք դաշնակահարներ` Իզաբելլա Մարությանը, Արտավազդ Համբարյանը և Աշխեն Գրիգորյանը:
Դաշնամուրի Եվրոպական մրցույթի մշակութային փոխանակումների շրջանակներում նախօրեին Դաշնամուրի Եվրոպական Մրցույթի նախագահ և Եվրամիության Դաշնամուրի եվրոպական ծրագրի համակարգող Իվ Ռոբերի ղեկավարած պատվիրակությունը կայցելի Հայաստան` երկրի մշակութային և մասնավորապես դաշնամուրային հասարակայնության հետ սերտ կապեր հաստատելու նպատակով: Նախապատրաստական աշխատանքներ կձեռնարկվեն համերգներ, փոխանակումներ և մայիս ամսին վարպետության դասընթացներ կազմակերպելու ուղղությամբ, որը կվարի Դաշնամուրի Եվրոպական մրցույթի գեղարվեստական տնօրեն, ֆրանսիացի դաշնակահարուհի` Դանիել Լավալը: Այցը կտևի մինչև հունվարի 30-ը:

26 Январь 2011 - 15:56 AMT
В Европейском конкурсе по фортепиано смогут принять участие два пианиста из Армении. Конкурс в рамках Европейской программы по фортепиано пройдет с 15 по 30 октября текущего года во Франции. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе посольства Франции в Армении.
В рамках программы 27 января в посольстве Франции состоится концерт французского пианиста Жюльена Фора, который исполнит произведения Ференца Листа, Фредерика Шопена и Мориса Равеля. В концерте сыграют также три пианиста Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, двое из которых поедут на Европейский конкурс по фортепиано.
В рамках культурных обменов Европейского конкурса по фортепиано в Ереван накануне прибыла делегация во главе с председателем конкурса, координатором Европейской программы по фортепиано Ивом Робером. Цель визита – укрепление культурных связей с музыкальной общественностью Армении. В рамках подготовительных работ состоятся концерты и уроки мастерства (в мае), которые проведет художественный руководитель конкурса, французская пианистка Даниэль Лаваль. Визит продлится до 30 января.