26 Հունվար 2011 - 16:21 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է Հնդկաստանի անկախության հռչակման 62-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
«Անձամբ իմ և Հայաստանի կառավարության անունից Հնդկաստանի ժողովրդին մաղթում եմ բարեկեցություն, բարգավաճում և նոր ձեռքբերումներ բոլոր բնագավառներում»,- ասել է նա:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ ժամանակակից Հնդկաստանը շարունակում է կարևոր ներդրում կատարել ողջ աշխարհի մշակութային զարգացման մեջ: Ընդ որում` նա ավելացրել է, որ երկու բարեկամական ժողովուրդների բարի ավանդույթների պահպանումն ու զարգացումը Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունների պարտականությունն է:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Հնդկաստանի կառավարությանը Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի համար, մասնավորապես մշակույթի և կրթության ոլորտներում: «Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջիկա այցը Դելի նոր խթան կդառնա երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար»,- ավելացրել է նա:
Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Աչալ Կումար Մալխոտրան իր հերթին նշել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները 2000 տարվա պատմություն ունեն, ընդգծելով, որ երկու երկրների ղեկավարները մտադիր են ընդլայնել առևտրա-տնտեսական հարաբերությունները: Նա նշել է նաև, որ Հնդկաստանի տնտեսությունը ճկունություն ցուցաբերեց համաշխարհային ճգնաժամի ժամանակ և 9% աճ արձանագրեց: «Այսօր հնդկաստանը հանդես է գալիս որպես ժողովրդավարական երկիր, որը հոգ է տանում իր հասարակության հավասարաչափ զարգացման ու բարեկեցության մասին»,- ընդգծել է դեսպանը:

26 Январь 2011 - 16:21 AMT
Премьер-министр РА Тигран Саркисян принял участие в мероприятии, посвященном 62-летию провозглашения независимости Индии.
“От себя лично и от правительства Армении желаю народу Индии мира, благополучия, процветания и новых достижений во всех сферах”, – сказал он.
В связи с этим он отметил, что современная Индия продолжает вносить важный вклад в культурное развитие всего мира. При этом он добавил, что сохранение добрых традиций двух дружественных народов и их развитие – это обязанность правительств Армении и Индии.
Глава правительства РА выразил благодарность правительству Индии за реализуемые в Армении программы, в частности, в таких сферах, как культура и образование. “Ожидаемый визит президента Армении Сержа Саргсяна в Дели станет новым импульсом для углубления двусторонних отношений”, – добавил он.
Посол Индии в Армении Ачал Кумар Малхотра в свою очередь отметил, что отношения между двумя странами имеют 2000-летнюю давность, подчеркнув, что главы двух стран намерены расширить торгово-экономические отношения. Он также отметил, что экономика Индии проявила гибкость в условиях мирового кризиса и зафиксировала 9% рост. “На сегодняшний день Индия выступает как демократическая страна, которая заботится о равномерном развитии и благополучии своего общества”, – подчеркнул посол.