Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ միջոցը հարցի խաղաղ լուծումն է, և միակ ուղին` ԼՂ-ում հանրաքվեի անցկացումը կամ 1991-ի հանրաքվեի արդյունքների ճանաչումը, որը տեղի է ունենցել ԽՍՀՄ օրենսդրության և միջազգային իրավունքին համապատասխան: Հիմնահարցը կարող է լուծվել միայն փոխզիջման միջոցով: Այդ մասին «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ես կարծում եմ, որ տվյալ դեպքում շատ կարևոր են մարտական գործողությունների չվերսկսման մասին կողմերի պարտավորությունները: Վերջին մեկուկես-երկու տարում պատերազմի, ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին խոսակցությունները սովորական են դարձել: Բայց ես համոզված եմ, որ կարելի է խուսափել պատերազմից»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Սարգսյանը հավելել է, որ 2007-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն առաջարկել են կողմերին Մադրիդյան փաստաթուղթը: Նրա խոսքերով, այդ սկզբունքները ենթադրում են հակամարտության լուծում հենց փոխզիջումային ճանապարհով, բայց Ադրբեջանը սկսել է այդ սկզբունքների սեփական մեկնաբանումը: «Ամեն անգամ ցանկանում եմ հիշեցնել, որ, առաջին հերթին, 1994-ին մենք ստորագրել ենք հրադադարի մասին պայմանագիր, և նպատակը խաղաղության հաստատումն էր և հարցի լուծումը: Դեռ ոչ ոք չեղյալ չի համարել այդ պայմանագրի դրույթները, ոչ ոք չեղյալ չի համարել նաև երկրորդ պայմանագրի դրույթները: Ցանկանում եմ ավելացնել, որ այժմ ղարաբաղյան բանակի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներն ուղղակի ռազմական գործողությունների արդյունք են, որոնք ղարաբաղցիները չեն սկսել: Ոչ ոք չի հերքում, որ, այո, կան տարածքներ, որոնք եղել են Ադրբեջանի կազմում, սակայն, այժմ գտնվում են ղարաբաղյան բանակի վերահսկողության տակ: Բարդ է դրանք անկլավ անվանելը: Դրանք Ադրբեջանի մի քանի շրջաններ են, որոնք սահմանակից են Ղարաբաղին, որոնց վրա հսկողություն է սահմանվել միայն միջանցք, անվտանգության ինչ-որ գոտի ստեղծելու նպատակով նրա համար, որպեսզի ադրբեջանական բանակի տնօրինության տակ գտնվող սպառազինություններից անհնար լիներ կրակ արձակել բնակավայրերի վրա»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Единственный способ урегулирования карабахского конфликта – это мирный способ, и единственный путь – это проведение референдума в Нагорном Карабахе, или же признание результатов того референдума 1991 года, который прошел в полном соответствии с законодательством Советского Союза и международным правом. Вопрос может быть решен только компромиссным путем. Об этом в интервью радиостанции «Эхо Москвы» заявил президент Армении Серж Саргсян.
''Я думаю, что в данном случае очень важны обязательства сторон о невозобновлении боевых действий. За последние полтора-два года разговоры о войне, о возобновлении боевых действий стали привычным делом. Но я уверен, что можно избежать войны»,- сказал глава государства.
Саргсян добавил, что в 2007 году сопредседатели Минской группы ОБСЕ предложили сторонам Мадридский документ. По его словам, эти принципы предполагают урегулирование конфликта именно на компромиссной основе, но Азербайджан начал свою собственную трактовку этих принципов. «Каждый раз хочется напомнить, что, во-первых, в 1994 году мы подписали договор о перемирии. И целью являлось установление мира и решение вопроса. Никто еще не отменил положения этого договора, никто еще не отменил положения второго договора. Хочу еще добавить, что те территории, которые сейчас находятся под контролем карабахской армии, они являются просто результатом боевых действий, которые не карабахцы начали. Никто не отрицает, что да, есть территории, которые были в составе Азербайджана, в данном случае находятся под контролем карабахской армии. Их анклавами называть сложно. Это несколько районов Азербайджана, которые граничат с Карабахом, над которыми был установлен контроль только с целью создания какого-то коридора, какой-то зоны безопасности, с тем, чтобы из вооружения, которое тогда находилось в распоряжении азербайджанской армии, невозможно было обстрелять гражданские населенные пункты»,- сказал глава Армении.