27 Հունվար 2011 - 08:11 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության գծով բանակցությունները վարում է Հայաստանը: Ադրբեջանն ուղղակի չի ցանկանում բանակցել Լեռնային Ղարաբաղի հետ, սակայն, դա չի նշանակում, թե Լեռնային Ղարաբաղը չի մասնակցում բանակցային գործընթացին: Այդ մասին «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Եթե հարցնենք ղարաբաղցիներին ու ընդհանրապես Հայաստանի բնակչությանը, ոչ ոք, անշուշտ, չի ցանկանա անգամ մեկ թիզ հող վերադարձնել: Սակայն, մյուս կողմից, մենք պետք է հասկանանք, որ ցանկացած լուծում պետք է երկարատև խաղաղություն բերի, ուստի այդ փոխզիջումներն անհրաժեշտ են: Իսկ ի՞նչ են ասում ադրբեջանցիները՝ թող Ղարաբաղն ամեն ինչ վերադարձնի, իսկ հետո կխոսենք Ղարաբաղի ճակատագրի մասին: Այդպես չի լինում»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը կրկին ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի հակահայկական ճարտասանության վրա: Ըստ ՀՀ ղեկավարի, 1995 թ. շատ լավ հնարավարություն կար, որպեսզի ժողովրդները մոռանային վշտի մասին: «Ադրբեջանի ղեկավարությունն այլ ճանապարհ ընտրեց: Նրանք համարեցին, որ դա ուղղակի ժամանակ շահելու հնարավորություն է և սկսեցին զինվել, սկսեցին սպասել ավելի բարենպաստ ժամանակների, երբ շատ կլինեն նավթից ստացվող եկամուտները: Եվ այսօր, ըստ նրանց, հավանաբար, այդ ժամանակն եկել է, երբ Ադրբեջանը շատ միջոցներ ունի, կարող է շատ զենք գնել ու ռազմական ճանապարհով լուծել հարցը»,-ասել է նախագահը:
Ըստ նրա, Ադրբեջանը միակ երկիրն է ԵԱՀԿ տարածքում, որը պարծենում է իր ռազմական ծախսերով: «Այս պարագայում ինձ համար անհասկանալի է ԵԱՀԿ անդամների, գերտերությունների դիրքորոշումը, որոնք անընդհատ ասում են, թե Ղարաբաղին խաղաղություն է պետք, որ հարցերը պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով: Մի կողմից, անշուշտ, ճիշտ խոսքեր են, սակայն դրանք զուտ խոսքերի են վերածվում, երբ դրան չի հետևում գործը: Չէ որ մենք ստորագրել ենք Եվրոպայում սովորական սպառազինության մասին պայմանագիրը, որով քվոտաներ են սահմանված: Կամ մենք պետք է ասենք, որ պայմանագրում նման բան չկա, կամ պետք է կոչ անենք պայմանագրի գծով մեր գործընկերներին, այդ կազմակերպության անդամներին՝ կատարել ստանձնած պարտավորությունները»,-ասել է Սարգսյանը:

Переговоры по урегулированию карабахского конфликта ведет Армения. Азербайджан просто не хочет вести переговоры с Нагорным Карабахом, но это не означает, что Нагорный Карабах не участвует в переговорном процессе. Об этом в интервью радиостанции «Эхо Москвы» заявил глава Армении Серж Саргсян. ''Если спросить карабахцев и вообще население Армении, то никто, конечно, не захочет ни сантиметра вернуть. Но, с другой стороны, мы должны понимать, что любое решение должно привести к долговечному миру, и поэтому эти компромиссы необходимы. Но нужны гарантии, что на самом деле такой долгосрочный мир будет установлен. А не так, как азербайджанцы говорят: пусть Карабах вернет всё, что было, а потом будем говорить о судьбе Карабаха. Так не бывает»,- сказал глава армянского государства.
Серж Саргсян вновь обратил внимание на антиармянскую риторику Азербайджана. По словам главы РА, в 1995 году была очень хорошая возможность, для того чтобы народы как-то попытались забыть о горе. «Руководство Азербайджана избрало другой путь. Они это посчитали как передышку и начали вооружаться, начали ждать хороших времен, когда будет много доходов от нефти. И сегодня, по их мнению, видимо, как раз настала эта пора, когда у Азербайджана много денег, они могут закупать много оружия и военным путем решить вопрос»,- отметил президент.
По его словам, Азербайджан – единственная страна на пространстве ОБСЕ, которая бравирует своими военными расходами. «Мне не понятна позиция членов ОБСЕ, не понятна позиция ведущих мировых держав, которые всё время говорят, что Карабах нуждается в мире, что вопросы должны быть решены мирным путем. С одной стороны, это, конечно, хорошие слова, но они становятся декларациями, когда за ними не следуют дела. Ведь мы все подписали договор об обычных вооружениях в Европе. Там установлены квоты. Или мы должны говорить, что этого в договоре не существует, или мы должны призвать коллег по договору, членом этой организации к соблюдению своих обязательств»,- заявил Саргсян.