27 Հունվար 2011 - 08:13 AMT
«Ղարաբաղյան խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ցանկությունը բավարար չէ: Եթե այլ ելք չլինի, մենք կհայտնվենք 1990-ականների իրավիճակում: Մենք պետք է բոլոր միջոցներով պաշտպանենք մեր բնակչությանը»,-ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Նախագահը հիշեցրել է, որ 1994թ. Ադրբեջանը ստիպված էր հրադադար խնդրել, և դա այն բանից հետո, երբ 1993թ. ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն արդեն չորս բանաձև էր ընդունել ռազմական գործողությունները անհապաղ դադարեցնելու պահանջով: «Իսկ Ադրբեջանը դա չարեց: Իսկ այժմ փորձում է դա այնպես ներկայացնել աշխարհին, թե իբր այն ժամանակ ընդունվել են ՄԱԿ-ի բանաձևեր, որոնք Հայաստանը չի կատարել: Սակայն, այն ժամանակ ողջ աշխարհին էր հայտնի, կարծում եմ, մասնագետները, հիմա էլ դա գիտեն, որ դա մեզնից կախված չէր: Մենք պաշտպանվողի դիրքում էինք»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ այսօր ադրբեջանցիները գտնում են, որ իրենց բանակն այնքան մարտունակ է, որ իրենց կհաջողվի արագ բլիցկրիգ կազմակերպել և դրանով հարցը կփակվի: «Մենք պատրաստ ենք իրադարձությունների ցանկացած զարգացման: Ես բազմիցս եմ ասել և այժմ էլ կրկնում եմ, որ մենք դեմ ենք պատերազմին: Սակայն, դա չի նշանակում թե, մենք վախենում ենք պատերազմել: Մենք պետք է պաշտպանվենք: Այլ ելք մենք ուղղակի չունենք: Որովհետև, եթե ինչ-որ հրաշքով Ղարաբաղը մեկ ժամ հայտնվի Ադրբեջանի կառավարման տակ, այնտեղ ոչ մի հայ չի մնա»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:

27 Январь 2011 - 08:13 AMT
''Недостаточно только одного желания мирным путем решить карабахскую проблему. Если не будет другого выхода, мы окажемся в ситуации начала 1990-х годов. Мы должны всеми средствами защищать свое население”,- сказал президент Армении Серж Саргсян в интервью радиостанции “Эхо Москвы”.
Президент напомнил, что в 1994 году Азербайджан был вынужден просить перемирия, и это после того, как в 1993 году уже были приняты четыре резолюции Совета безопасности ООН, которые требовали незамедлительно прекратить боевые действия. “И Азербайджан этого не сделал. Хотя сейчас пытается преподнести, что якобы тогда были резолюции, и Армения эти резолюции не выполняла. Но всему миру было тогда известно – я думаю, что и специалистам сейчас известно, – что это не от нас зависело. Мы были в роли защищающегося”,- сказал глава армянского государства.
Глава РА отметил, что сегодня азербайджанцы считают, что у их армии такая боеспособная, что им удастся быстренько организовать блицкриг и на этом вопрос будет закрыт. “Мы готовы к любому развитию событий. Я много раз говорил, и сейчас тоже повторяю, что мы против войны. Но это не означает, что мы боимся воевать. Мы должны защищаться. У нас другого выхода просто нет. Потому что если каким-то чудом хоть на час Карабах окажется под управлением Азербайджана, там ни одного армянина не останется”,- сказал Саргсян.