27 Հունվար 2011 - 08:55 AMT
«Իրանը շատ կարևոր երկիր է Հայաստանի համար: Իրանը երկու երկներից մեկն է, որի միջոցով մենք շփվում ենք արտաքին աշխարհի հետ: Իրանի հետ խնդիրներ ունենալ կնշանակի նեղացնել այն խողովակը, որի միջոցով Հայաստանը շնչում է: Այդ պատճառով մենք միշտ ասում ենք այդ մասին թե մեր եվրոպացի, թե ԱՄՆ-ի, թե Ռուսաստանի գործընկերների հետ հանդիպումներում: Եվ բոլորը գիտեն մեր հարաբերությունների մասին»,- «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ Իրանի հետ Հայաստանը լավ տնտեսական հարաբերություններ է պահպանում: «Պայմանավորվածություն կա Հայաստան-Իրան երկաթուղու շինարարության մասին: Մենք Արաքս գետի վրա համատեղ ՀԷԿ-ի շինարարություն ենք սկսել»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Ինչպես նշել է Սարգսյանը, Հայաստան-Իրան հարաբերությունները կարևոր են նաև նրանով, որ ադրբեջանցիները փորձում են Ղարաբաղի հարցը տարբեր անկյուններով մատուցել. մասնավորապես, Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպությունում Ադրբեջանը փորձում է այդ խնդիրը ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն:
«Իրանի, այլ իսլամական երկրների, արաբական պետությունների հետ մեր հավասար հարաբերությունները շատ կարևոր են: Դա մեզ համար, առաջին հերթին, ճշմարտությունը հասցնելու հնարավորություն է, երկրորդ, այն քաղաքականության հաստատում, որը Հայաստանը շարունակում է այն քաղաքականությունը, որը միշտ վարել է, որպեսզի մեր քաղաքացիներն իրենց ապահով և հարմարավետ զգան արաբական երկրներում, Մերձավոր Արևելքի երկրներում: Մենք կրոնական հակամարտություն չենք ունեցել: Նույն Իրանում կառուցվել են եկեղեցիներ, հայերը հնարավորություն են ունեցել պահպանել իրենց ինքնությունը, լեզուն, մշակույթը, ավանդույթները»,- ասել է նախագահը:

”Иран очень важная страна для Армении. Фактически Иран – это одна из двух стран, через которые мы общаемся с внешним миром. Иметь проблемы с Ираном – это означает еще сузить ту трубу, через которую дышит Армения. Поэтому мы всегда об этом говорим и со своими европейскими партнерами, и с США, и с Россией. И все наши отношения знают”,- в интервью радиостанции «Эхо Москвы» заявил президент Армении Серж Саргсян.
Президент подчеркнул, что с Ираном Армения поддерживает хорошие экономические отношения. «Есть договоренность о строительстве железной дороги Армения-Иран. Мы начали совместное строительство гидроэлектростанции на реке Аракс»,- сказал глава государства.
Как отметил Саргсян, отношения Армения-Иран важны и тем, что азербайджанцы пытаются вопрос Карабаха преподнести в разных ракурсах: в частности, в Организации Исламская конференция азербайджанская сторона пытается преподнести эту проблему как религиозный конфликт.
''Наши ровные отношения с Ираном, с другими исламскими странами, арабскими государствами являются очень важными. Это для нас возможность донести, во-первых, правду, а во-вторых, подтверждение того курса, который всё время Армения вела, чтобы наши граждане себя очень уютно и комфортно чувствовали в арабских странах, в странах Ближнего Востока. И у нас не было религиозного конфликта. В том же самом Иране строились церкви, армяне имели возможность сохранить свою идентичность, язык, культуру, традиции”,- сказал президент.